zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Dubnícke opálové bane

Najväčšie opálové bane sveta, chránené nálezisko zimujúcich netopierov a atrakcia pre návštevníkov Slanských hôr. To sú Dubnícke opálové bane. Až do 18. stor. boli jedinými na svete a ťažili sa v nich najväčšie a najznámejšie opály. viac

Prešovský kraj bol v minulosti popretkávaný významnými obchodnými cestami. Jednou z nich bola aj Jantárová cesta. Preslávila sa opálom ťaženým v Dubníckych baniach.

 

Medzi obcami Zlatá Baňa a Červenica sa nachádzajú najväčšie opálové bane sveta. Dĺžka ich podzemných chodieb je 22 km, pre verejnosť je prístupný 1,5 km dlhý úsek štôlne Viliam. Návštevníkov priťahuje skutočnosť, že opál patrí medzi drahé kamene a údajne má aj magické účinky. Dubnícke ložiská ukrývajú kamene, ktoré môžu mať až 60 farebných odtieňov. V roku 1775 tu dokonca našli najväčší kus drahého opálu na svete. Vážil 607 g. Dostal meno Harlekýn a dodnes je uložený v prírodovednom múzeu vo Viedni.

 

Dubnícke bane boli známe už v 16. stor. Drahý opál, ktorý sa v nich ťažil, si obľúbila aj rodina  cisára Napoleona. Najslávnejší opál Oheň trójsky nosila Cisárovná Jozefína. Dubnícke bane si svoju unikátnosť a jedinečnosť držali až do 19. stor., kedy sa objavili náleziská opálu aj v Mexiku a Španielsku. Svoju činnosť ukončili v roku 1922 z dôvodu nerentabilnosti. Zašlé časy pripomína zrekonštruovaný vchod do štôlne Jozef a opálový ciferník hodín, ktoré sú na priečelí budovy vedľa Mariánskeho súsošia v Prešove.

 

Exkurzie v Dubníckych baniach

Bane sú verejnosti prístupné v priebehu celého roka. Počas prehliadky môžu návštevníci obdivovať výrobky z brúsených opálov, banícku osadu Dubník či dokonca vyhľadávať opály na halde Viliam.

V roku 1964 boli bane vyhlásené za chránené nálezisko zimujúcich netopierov. Stali sa domovom až 16 druhov netopierov.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie