zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Solivar Prešov

Začiatok ťažby kamennej soli v prešovskom Solivare datujeme na rok 1570 – 1572. Na toto významné miesto nám odnes ostala pamiatka v podobe unikátneho komplexu technických objektov. Ten bol v roku 1970 vyhlásený za Národnú kultúrnu pamiatku. viac

Mesto Prešov preslávila okrem iného aj ťažba soli. V minulosti tu pôsobil významný solivar, ktorý si dnes nielen Prešovčania pripomínajú pamiatkou v podobe unikátneho komplexu technických objektov. Budovy určené na čerpanie a varenie soli zo soľanky boli v roku 1970 vyhlásené za Národnú kultúrnu pamiatku.

 

História

Zmienky o soľnom ložisko v okolí Prešova pochádzajú už z roku 1223. V roku 1570 sa v Solivare vyhĺbila šachta „Leopold“ (pôvodne Cisárska šachta). V roku 1752 baňu zaplavilo a nad šachtou bola postavená budova „gápel“. Soľanka ťažila zo šachty pomocou mechov z byvolích koží. Dreveným potrubím sa prečerpávala do nádrží z dreva, ktoré sa volali „četerne“. Bolo ich 8 a každá mala 1320 hektolitrov. Samospádom pritekala na panvy vykurované drevom, kde sa odparila voda a vysušením získavala soľ. Pôvodne sa soľanka spracovávala vo varňach František a Ferdinand. Varňu Ferdinand zničili v roku 1931. Soľ sa skladňovala v komorách skladu, ktorý bol z architektonického hľadiska najimpozantnejší objekt areálu. Vyhorel 18. mája 1986. Na návrší bola postavená turňa – zvonica, ktorá plnila funkciu klopačky. Klopanie na dosku baníkom oznamovalo napr. začiatok pracovnej doby či iné významné alebo mimoriadne udalosti.

 

Unikátna technická pamiatka

Z pôvodného Solivaru sa podarilo zachovať a zrekonštruovať klopačku, šachtu Leopold, konský gápeľ, četerňu a objekt varne František. Najnápaditejším je torzo veže bývalého soľného skladu.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie