zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Aksamitka - Národná prírodná pamiatka

V jaskyni Aksamitka v Pieninskom národnom parku boli objavené artefakty predstavujúce najstarší dôkaz o osídlení Zamaguria. No nielen preto je Aksamitka národnou prírodnou pamiatkou. viac

Národná chránená pamiatka jaskyňa Aksamitka sa nachádza v nadmorskej výške 756 m n. m. v bradlovom útvare Haligovských skál v Pieninskom národnom parku. Krasová jaskyňa ukrýva typickú krasovú výzdobu, pozostatky jaskynných medveďov (Ursus Spelaeus) či osem druhov netopierov.

Na vzniku Aksamitky sa výrazne podieľali voda a horniny, ktoré sa časom zvetrávali a uvoľňovali. Príroda sa postarala o vznik krasových útvarov najrôznejších tvarov a veľkostí. Typické farby jaskyne sú biela, hnedá, sivá až tmavosivá.

Aksamitka je typická svojimi chodbami či rútivými a balvanitými dómami.

V minulosti slúžila Aksamitka ako útočisko divých zvierat a našich predkov. Dôkazom je nález z roku 1874 – na dne jaskyne sa našli hrot zo sobieho parohu a zvyšky artefaktov doby kamennej.

Legenda o názve Aksamitky siaha do 15. storočia, kedy známy bratrícky veliteľ Peter Aksamit neuposlúchol Jána Jiskru a namiesto boja lúpil a raboval. Podľa povesti to však pred smrťou oľutoval, sadol si do jaskyne a začal plakať. Každá jeho slza sa premenila na čarokrásny kvapeľ.

Možno práve legenda o jaskyni nezabránila návštevám turistov a obyvateľov Haligoviec. Kvôli jej zdevastovaniu a ochrane bola Aksamitka v roku 1976 vyhlásená za chránený prírodný výtvor a v roku 1996 ju zaradili medzi národné prírodné pamiatky. V súčasnosti nie je verejnosti prístupná.

Jaskyňa Aksamitka sa nachádza v katastri obce Haligovce v okrese Stará Ľubovňa.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!