zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Jaskyňa Mesačný tieň

Vo Vysokých Tatrách, v masíve Javorinskej Širokej, sa nachádza jedna z najťažších, najnebezpečnejších a zároveň jedna z najhlbších jaskýň. Mesačný tieň. Známa je jedným z najväčších prírodných priestorov na Slovensku – podzemnou sieňou Tatry Open. viac

Jaskyňu Mesačný tieň v roku 2004 objavili a zároveň pomenovali Braňo Šmíd a Igor Pap. A možno ani netušili, že ide naozaj o pompézny prírodný výtvor. Jaskyňa totiž  nie je len  druhou najhlbšou jaskyňou, ale aj jednou z najťažších a najnebezpečnejších. Vytvoril a modeloval ju topiaci sa ľadovec v čase zaľadnenia Tatier. Touto činnosťou vznikol labyrint s mohutnými priestormi a chodbami. Dĺžka jaskyne je 28 699 metrov a hlboká je 451 metrov.

 

Pre Mesačný tieň sú typické šachta vysoká ako činžiak a Skľučujúci meander, ktorý sa nachádza na dne jaskyne. Táto úzka úžina je miestami prechodná len poležiačky. Najväčšia podzemná sieň Tatry Open dosahuje rozmery futbalového ihriska a je považovaná za jeden z najväčších prírodných priestorov na Slovensku. Zaujímavosťou je, že nemá sintrovú výzdobu. Aj keď je Mesačný svit verejnosti neprístupný, nachádza sa v prostredí, ktoré stojí za návštevu.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!