zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Jaskyňa Zlá diera

Jaskyňa Zlá diera je chránenou prírodnou pamiatkou, ktorá skrýva skutočné bohatstvo. Zvyšky črepov, kosti uhynutých zvierat, živé netopiere, podzemná vápencová krása. Nachádza sa pri obci Lipovce, v krásnom prírodnom prostredí Šarišskej vrchoviny. viac

V pieskovcovom pohorí Bachureň, pri obci Lipovce, sa nachádza chránená prírodná pamiatka Jaskyňa Zlá diera, známa aj ako Lipovecká jaskyňa. Vznikla v dolomiticko-vápencovej kryhe, ktorá do územia zasahuje zo susedného pohoria Branisko. Na jej stenách sa nachádza jaskynný vápenec – sinter, ktorý je tvorený kalcitom a dolomitom.

 

Legenda ukrytá pod zemou

Zlá diera je pre verejnosť sprístupnená od roku 1999 a to od 1. apríla do 15. novembra. Nie je elektricky osvetlená, prilbu s čelovou lampou môžu návštevníci získať v chatke, ktorá sa nachádza nad ňou. Pod zemou sa skrýva skutočné prírodné bohatstvo. Jednou z jaskynných krás je Katarínska hala, ktorá má priemer 30 m a leží v hĺbke 28 m. Najväčšiu pozornosť návštevníkov púta Jazierko šťastia. Podľa legendy by ho mali obľubovať najmä mladé devy. Keď si doň namočia prsty, do jedného roka si nájdu svojich životných partnerov. V jazierku sa nachádzajú kalcitové kvaple a hneď vedľa neho ležia zvyšky kostičiek a črepov z minulosti, dokonca aj nefunkčný nožík z obdobia 15. a 16. storočia. V jaskyni sa nachádzajú aj pozostatky oviec, jeleňa, lebka medveďa či jazveca. V súčasnosti je jaskyňa domovom 12 druhov netopierov, ktorí v nej zimujú.

 

V okolí jaskyne sa nachádza oddychová zóna s lavičkami, hojdačkami a krásnou prírodou, ktorú ocení každý návštevník. K jaskyni vedie upravený chodník.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!