zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Topoľ biely, Brezovica

Punkt na szlaku: Najstaršie stromy

Za obcou Brezovica, na ľavom brehu rieky Torysa, stojí 200-ročný topoľ biely, nominovaný na Strom roka. Spolu s ďalšími piatimi je spomienkou na topoľovú aleju, ktorú dal vysadiť šľachtic z rodu Berzeviczyovcov, aby potešil svoju manželku. viac

Za obcou Brezovica, na ľavom brehu rieky Torysa, stála kedysi topoľová aleja. Vysadiť ju dal miestny šľachtic z rodu Berzeviczyovcov, aby potešil svoju manželku. Dnes na tom mieste stojí šesť 200-ročných topoľov bielych a najväčší bol nominovaný v ankete Strom roka. Jeho výška je 25 m a obvod 610 cm.

 

Topoľ biely (Populus alba L.)

Topoľ biely je vysoký strom s rozkonáreným kmeňom v širokej korune. Jeho listy sú striedavé, listové stopky sú dlhé, čepele sú vajcovité, s 3 – 5 tupými lalokmi, na líci sú holé, na rube sú bielo plstnaté a na výhonkoch sú hlboko laločnaté. Kvitne pred rozvinutím listov. Je to dvojdomá drevina. Jahňady sú previsnuté, podporné listene sú zubaté alebo strapkaté, v samčích (dlhších) jahňadách je v kvetoch vysoký počet tyčiniek, semenníky sú zložené z 2 plodolistov. Plodom je tobolka. Semená majú biele lietacie zariadenie. Topoľ biely sa vyskytuje v lužných lesoch. Pre svoj rast potrebuje vlhké, striedavo mokré, výživné, zásadité, voľné, piesočnato-hlinité i kamenité pôdy.

Už naše prastaré mamy vedeli, že listové pupene topoľa sú liečivé byliny. Vyrába sa z nich masť, ktorá účinkuje na kožné vyrážky, na hemeroidy, spáleniny, pri dne či reumatizme. Zápar z kôry dezinfikuje močové cesty, účinkuje pri zápaloch močového mechúra či pri kĺbovom reumatizme.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!