Karpaty bez bariér – je to cesta, ktorá je venovaná zdravotne postihnutým osobám, ktoré sa pohybujú na aktívnych invalidných vozíkoch alebo na handbike.
Pohľad na vozík nikoho neprekvapí, handbike (trojkolesový bicykel poháňaný ručne ) – predovšetkým v terénovej verzii – je to v Poľsku stále novinka, je to ale škoda, pretože umožňuje zdravotne postihnutým dostať sa na miesta, na ktoré by ste sa invalidným vozíkom nikdy nedostali. Čo je dôležité –ľudia, ktorí to majú natrénované, môžu často vyraziť na cestu samostatne, bez pomoci zdravého spoločníka na ceste. V prípade, že niekto ide na invalidnom vozíku, je takáto pomoc nevyhnutná.
Stopy na trojkolkách vytvárajú priekopníci, z ktorých by sme si mali brať príklad. V Karpatoch je to handikapovaná horalka Renáta Kaluža, ktorá po nehode v horách neopustila milované Tatry, aj keď stratila vládu v nohách. Potuluje sa na trojkolke po horských cestách, aj po tých kamenistých.
<< http://rowertour.pl/index.php?page=artykul&id=1515>>
Renáta nie je výnimkou. V Sudetách začal s osvojovaním si hôr handikapovaný Jaroslav Rola, ktorý skonštruoval terénny handbike podľa vlastného nápadu. Keď sa predostal cez bariéry poľských šťítov, pokonal Kilimandžáro.
K investícii do ručného bicykla sa prekonáva čoraz viac osôb, ktoré sa pohybujú v mestských podmienkach pomocou invalidných vozíkov. Prezentáciu zariadenia, ktorým jazdia postihnutí bicyklisti, spolu s firmami, ktoré ukazujú čoho všetkého je trojkolka schopná, nájdeme tu:
http://www.sport-on.com/
Karpatský chodník bez bariér je prvou skúškou nahromadenia v jednom mieste na webe najzaujímavejších ponúk, ktoré sú dostupné pre osoby, ktoré z rôznych príčin nemôžu chodiť. Netreba ale zabúdať na to, že sú to cesty (s malými výnimkami) , na ktorých pohyb bez pomocy nie je ľahký. Musíte sa pripraviť na rôznorodý povrch, s prekvapeniami, ktoré sú typické pre horské cesty, takže by bolo dobré, keby ste mali po ruke aspoň náhradnú dušu na koleso. Pokiaľ ideme trojkolkou, pred cestou by ste si mali uvedomiť možnosť zmeny kolies na vozíku na terénne.
Naše ponuky sú označené hviezdičkami, ukazujú rôznorodosť ciest od tých ľahkých až po tie, ktoré si vyžadujú kondíciu a skúsenosť.
Predstavujeme kľúč, ktorý identifikuje približné meradlo obtiažnosti trás:
* Do cieľu sa môžete dostať bez námahy
** Ľahká cesta, ale vyžaduje si kondíciu
*** Cesta stredne namáhavá
**** Ťažká cesta
***** Cesta veľmi namáhavá
Miesta, ktoré odporúčajú osoby zdravotne postihnuté:
Reštaurácia & Pizzeria „U Zosi”
Ul. Flisacka 35b, Štiavnica
Nachádza sa tu podjazd do reštaurácie, vonku sú tiež stolíky
(veľká toaleta, ale chýbajú držiaky)
Miesta, ktoré odporúčajú naši zdravotne postihnutí priatelia
Krčma „U Madejów”
Ul. Pienińska 6b, Štiavnica
Prízemie, vonku sú tiež stolíky
(veľká toaleta, ale chýbajú držiaky)
Bar „Pstrąg u EDA”, Łosie 210, Ropa
Prízemie, vonku sú tiež stolíky
(veľká toaleta, ale chýbajú držiaky)
Folwark „Stará Vináreň”
Ul. Ogrodowa 2, Mszana Dolna
Ľahký dostup, hneď z parkoviska do vnútra
(v toalete sú držiaky)
Restauracja & Pizzeria „Hydropatia”
Ul. Nikifora 1, Krynica