zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Výhľad na cerkvi. Žegiestov Zdroj (Żegiestów Zdrój)- Veľká Pustá (Pusta Wielka)- koliba PTTK nad Vierchomľou (Wierchomla)- Krynica Zdroj (Krynica Zdrój)- Povrožnik (Powrożnik). Leluchov (Leluchów)- štátna hranica. Modrý chodník PL

Modrý chodník nám ukáže krásy Sadeckých Beskyd (Beskid Sądecki)- pásma Krynickej Javoriny (Jaworzyna Krynicka) a Dubného (Dubne). Celá trasa má asi 60 km. Odporúčame prejsť ju v priebehu niekoľkých dní, idúc podľa modrých značiek, alebo na základe malých okruhov okolo jednotlivých miest. Prenocovať môžeme v miestach, kadiaľ vedú značky, alebo v horách- na salaši PTTK nad Vierchomľou (Wierchomla), alebo v neďalekej chate PTTK na Krynickej Javorine (Jaworzyna Krynicka).

viac

Začiatok trasy je na železničnej stanici v Žegiestove Zdroj (Żegiestów Zdrój) a prechádza okolo opustených kúpeľných domov.

 

Trasa sa končí na železničnej stanici, neďaleko štátenj hranice.

 

 

 

Trasa vedie z Žegiestova Zdroj (Żegiestów Zdrój) popod Veľkú Pustú (Pusta Wielka) do koliby PTTK pod Vierchomľou (Wierchomla), Krynice Zdroj (Krynica Zdrój), Parkovú Horu (Góra Parkowa), Povrožnik (Powrożnik) do Leluchova (Leluchów).

 

 

 

Priebeh trasy: Žegiestov Zdroj (Żegiestów Zdrój)- napojenie žltého chodníka- okolie Veľkej Pustej (Pusta Wielka)- Javorinka (Jaworzynka)- Vyšné Mláky (Wyżnie Młaki)- kaplnka- odpojenie žltého chodníka- koliba PTTK nad Vierchomľou (Wierchomla)- Runek- pripojenie červeného chodníka- Čubakovská (Czubakowska)- odpojenie červeného chodnika- pripojenie žltého chodníka- sedlo Krížová (Krzyżowa)- križovatka so zeleným chodnikom, odojenie žltého chodníka- pripojenie žltého chodníka- Krynica Zdroj (Krynica Zdrój)- Dubne- odpojenie žltého chodnika- Kračonik (Kraczonik)- Leluchov (Leluchów), štátna hranica

 

 

 

Dĺžka trasy: 59 km

 

Prevýšenie: 900 m

 

Čas: 11 hod. 30 min. - 11 hod. 5 min.

 

GOT body: 59 bodov


 

Modrý chodník vedie priamo cez obrovský liečebný dom, chodníkom okolo prameňov a starej, nefunkčnej kolonády. Ďalej nás vyvedie dlhým výstupom až na chrbát, smerovať budeme potom ku hore Troch Krížov, aby sme sa cez lúky dostali k ceste, ktorou sá da zíjsťdo Žegiestova Dediny (Żegiestów Wieś). 

Pred Veľkou Pustou (Pusta Wielka) sa na modrý chodnik napája žltý. Obidva chodníky vedú okolo štítu, na ktorý nás privedie jedna z mnohých vychodených cestičiek. Ďalej sa cesta tiahne niekoľko metrov nadol, aby sme mohli vyjsť na Javorinke (Jaworzynka, 1001 m. n. m.) a následne schádza na odkryté miesta, kde sa už začínajú lyžiarske vleky. Žltý chodník sa oddeľuje pri kaplnke, modrý sa tiahne ďalej chrbtom cez Dlhé Mláky (Długie Młaki) do koliby nad Vierchomľou (Wierchomla).

Ďalej chodník vychádza na Runek, kde sa na neho napája červený chodník, tzv. Hlavná beskydská trasa (Główny szlak Beskicki). Po asi 500 m modrý chodník začína smerovať na východ a pri Drabiovke (Drabiówka) sa k nemu opäť pripája žltý. Za  Krížovým sedlom (przełęcz Krzyżowa), na ktorom sa pretína ešte aj zelený chodník, sa žltý chodník na chvíľu odkláňa, aby sa po asi 800 m mohol znova pripojiť. Obidva chodníky nás privedú až do Krynice Zdroj (Krynica Zdrój).

V kúpeľoch Krynica Zdroj (Krynica Zdrój) chodníky vedú na pešiu zónu pri kolonáde a vyvedú nás až na Parkovu horu (Góra Parkowa). Odtiaľ schádzajú najprv spolu na Pálenicu (Palenica), za ktorou žltý chodník smeruje k ceste, ktorou sa schádza do Tyliča (Tylicz).

Modrý chodnik vedie chrbtom až do Povrožnika (Powrożnik), na Čierne hrby (Czarne Garby), kde sa  k nemu pripája žltý chodník z Mušiny (Muszyna). Niekde pri Dubnom žltý chodník začína smerovať na východ a modrý vedie cez Kračonik (Kraczonik) do Leluchova (Leluchów).


długość szlaku:
min wysokość:
max wysokość:

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie