zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Karpatský chodník ľudového umenia

Karpaty sú výnimočnou krajinou s nádhernou prírodou. Ľudia, ktorí tu žili a tvorili, boli fascinovaní obklopujúcou ich prírodou a čerpali z nej inšpirácie pre svoje práce. V sochách a obrazoch sa objavuje ich talent a prvok krásy karpatských krajiniek. viac

Malopoľsko je regiónom, ktorý je vďaka svojmu špecifiku pre turistov veľmi zaujímavý. Charakteristika územia je natoľko rôznorodá, aby sa stala zaujímavým pobytom pre osoby s rôznymi záujmami. V Malopoľsku sú vhodné podmienky na pestovanie vysokohorskej turistiky, pešej turistiky, lyžiarstva, cyklistiky, vodných športov a mnohých iných druhov aktívneho trávenia voľného času. Tento región sa neustále intenzívne rozvíja, aby mohol turistom zabezpečiť najlepšiu a najzaujímavejšiu ponuku. Nové miesta, ktoré sa oplatí navštíviť, neustále vznikajú a svoju ponuku prispôsobujú k požiadavkám turistov.

            Umenie alebo remeslo?

            Jedným z najzaujímavejších spôsobov ako hostí motivovať, aby navštívili región Karpát, je propagácia miestnej kultúry a umenia. Už mnoho stáročí na tomto mieste žili a koexistovali rôzne etnické skupiny, ktoré sa medzi sebou odlišovali krojom, nárečím, stavebníctvom a zvykmi. V zhode tu vedľa seba žili Rusíni, Pohorania, Sądeckí lachovia, Gorali. Vďaka iným zvykom a tradíciám sa vo vnútri danej etnickej skupiny upevňovali vzťahy, rozvíjala sa vlastná identita a hrdosť z členstva v konkrétnej komunite.

Kedysi si ľudia vystačili aj sami. Obyvatelia dedín si boli samy schopní vyrobiť niektoré predmety každodenného používania. Málo povedané – bolo to považované za dôvod na hrdosť. Každá rešpektujúca sa dievčina vedela šiť, vyšívať, robiť ozdoby z krepového papiera, slamy alebo papieru charakteristické pre danú obec. Muži, okrem práce na roli, si museli sami poradiť s malými opravami v hospodárstve.

Samozrejme, že nie všetci mali rovnaké schopnosti. Niektorým išli tieto práce lepšie ako iným. V každej dedine bývali remeselníci, ktorí boli v konkrétnej oblasti odborníkmi – kováč, rezbár, sochár. Čím lepšie, krajšie veci vedeli urobiť, tým väčšia sláva a uznanie sa im dostávala. A klienti k nim s objednávkami prichádzali dokonca aj z odľahlých obcí.

To, čo dnes považujeme za umelecké dielo, bolo kedysi jednoduchým, obyčajným predmetom každodenného používania. Boli ozdobované maľbou, vyrezávalo sa na nich, aby bolo uspokojená túžba za krásou, potreba obklopovania sa peknými vecami, ktorá drieme v každom z nás. Osoby, ktoré mali zvláštny dar tvoriť výnimočné veci, boli všeobecne uznávané a obdivované. Neboli však považovaní za umelcov. Až neskôr, skúmatelia folklóru zmenili všeobecne rozšírený názor o nich – z remeselníkov sa stali tvorcovia, umelci.

 

Pozri a vyskúšaj

 

„Karpatský chodník ľudového umenia” predstavuje výnimočné miesta, ľudí a kultúru malopoľského pohraničia. Spomedzi početného okruhu ľudových umelcov boli vybraní tí, ktorí sa najviac pričinili k miestnej kultúre, využívajú metódy a nástroje používajúce sa na tomto území od stáročí. Každé miesto na mape chodníka je výnimočné, neopakovateľné a oplatí sa ho navštíviť. Svet ľudového umenia z regiónu Karpát čaká na objaviteľov, ktorým ponúka mnoho atrakcií.

Poznávanie metód práce ľudových umelcov je jedným z najfascinujúcejších návrhov. Počas návštevy vybranej obce na chodníku sa je možné prizrieť tajomstvám majstrov umeleckého remesla a sami si môžeme vyskúšať sily z tejto oblasti. Kontakt so žijúcimi umelcami je úžasnou lekciou umenia, ktorá sa nám vryje do pamäti. V Bobowej sa oboznámime s tajomstvami práce čipkárok, ktoré tu tvoria slávne paličkované čipky. V Paszyne sa je možné naučiť ako sa vyrezáva v dreve a objaviť, na čom je založený „paszynský fenomén“.

Návšteva mini-múzea Eweliny Pęksowej v Zakopanom je úžasnou príležitosťou na pochopenie a naučenie sa nie veľmi jednoduchej techniky maľovania na skle. Počas návštevy malebného Podegrodzia sa je možné oboznámiť nielen s folklórom Sądeckých lachov, ale je možné sa dozvedieť ako vznikajú rozprávkovo farebné regionálne kroje a vyskúšať si  podegrodskými stehmi.

 

Múzeum je tiež dobrodružstvom

Niektorí umelci predstavovaní na tomto chodníku už nežijú. Ich obrazy, sochy a iné práce je možné obdivovať v múzeách. To však vôbec neznamená, že sa tam budete nudiť. Práve naopak! Kustódi v múzeách zhromažďujúcich pamiatky ľudového umenia sú často ozajstnými milovníkmi s obrovskými vedomosťami o autoroch a ich dielach. Tým, že ich poznali ešte počas ich života, mohli umelcov pozorovať pri práci, takže vedia, aké je tajomstvo ich techniky, aké sú ich obľúbené nástroje a najradšej používané farby.

V mnohých múzeách je možné zhromaždené exponáty nielen obdivovať, ale je možné sa zúčastniť aj na zaujímavých udalostiach. Uskutočňujú sa tam vernisáže, výstavy venované tvorbe ľudových umelcov, múzejné hodiny, umelecké tvorivé dielne. To všetko je vysnívanou príležitosťou na prehĺbenie svojich vedomostí, nadobudnutie nových schopností a nezabudnuteľných spomienok a samozrejme aj na zoznámenie sa so zaujímavými ľuďmi.

Pri príležitosti udalostí tohto typu je možné veľmi často stretnúť umelcov, ktorí sa ešte široko ďaleko nepreslávili. Múzeá im sprístupňujú svoje výstavné sály, čím im pomáhajú vstúpiť do sveta umelcov, získať uznanie kritikov a verejnosti.

 

Karpaty čakajú

Pozývame Vás na putovanie po chodníku karpatských ľudových umelcov, na objavovanie ich zaujímavého umenia. V ich prácach je zakliata krása okolitej prírody, záľuba, talent a láska k tejto zemi. Príďte a presvedčte sa na vlastné oči o výnimočnosti a bohatstve tunajšieho folklóru, o hojnosti foriem, štýlov a umeleckých techník. Karpaty čakajú na objaviteľov!


długość szlaku:
min wysokość:
max wysokość:

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie