zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Karpatská vodná cesta

Kto by uveril tomu, že v hornatom kraji, 700 km od mora, sa v národe skrýva taký jachtársky duch? Potenciál malopoľských vôd v sebe skrýva mnoho možností pre tento šport, ktorému nemožno uprieť štipku šialenstva aj romantiky. viac

Čaro vetra a vody

Kto by uveril tomu, že v hornatom kraji, 700 km od mora, sa v národe skrýva taký jachtársky duch? Potenciál malopoľských vôd v sebe skrýva mnoho možností pre tento šport, ktorému nemožno uprieť štipku šialenstva aj romantiky.

Zdá sa, že ľudí z hôr a od mora spája mnohé. Jedni aj druhí sa stretávajú s absolútnom, s obrovskou silou prírody, pri ktorej človek cíti svoju malosť. More aj hory nás učia pokore, vedú k pochopeniu zákonov riadiacich vesmír, dovolia zahliadnuť krásu v prchavej chvíli očarenia. Formujú vnímavosť a na druhej strane posilňujú charakter bojom s prekážkami a prekonávaním vlastných slabostí.

Jachtárstvo je ideálny spôsob dovolenkovania. Spája v sebe rodinný život a vytvára trvalé priateľstvá. Je školou života pre mládež, ktorú jachtárske remeslo učí úcte k prírode, súčinnosti pri boji so živlami. Vietor a voda preverujú a formujú postoje k iným ľuďom a okrem odpočinku poskytujú veľkú radosť z „bytia spolu” .

Niet sa preto čomu diviť, že najväčšie karpatské plochy – jazerá: Rožnovské, Čorštýnske a Klimkówka sú v lete pokryté bielymi trojuholníkmi plachiet posúvajúcimi sa po vodnej hladine. Nechýbajú ani milovníci vodných športov. Mierne pohoria Sądeckých a Nízkych Beskýd, Pienin a Gorcov sa odrážajú na vodnej hladine.

Riečne prúdy, na jeseň spenené horské potoky, ako aj lenivo sa krútiace vody v dolinách malopoľských Karpát (Biela voda, Dunajec a Poprad) volajú na splav. Možností je neúrekom, tak ako je rôznorodá úroveň adrenalínu, ktorú možno dosiahnuť aktivitou na vode. Nielen vodné športy, ale aj zeleň a voda meniaca sa vo všetkých farbách (turistická atrakcia regiónu) poskytujú relax a uvoľnenie.

Trasy:

Potok Biela voda: Białka Tatrzańska – Krempachy – Fridman – Dębno

Čorštýnske jazero (poľ. Jezioro Czorsztyńskie): Kluszkowce – Stylchyn – Mizerna – Zamajerz - Nedeca

Rieka Dunajec: Nedeca – Sromowce Niżne, Szczawnica Zdroj – Łącko – Wietrznice – Nowy Sącz (Zakliczyn – Tarnov –Żabno)

Rožnovské jazero (poľ. Jezioro Rożnowskie): Nowy Sącz – Znamirowice – Gródek nad Dunajcem – Tabaszowa – Rożnów

Rieka Poprad: Muszyna Zdrój – Żegiestów Zdrój – Piwniczna Zdrój – Rytro

Klimkówka: Łosie – Uście Gorlickie – Sękowa – Magura Małastowska – Slovensko)


długość szlaku:
min wysokość:
max wysokość:

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie