Hory, milované hory! S horami to je ako s prvou láskou. Keď sa raz zamiluješ, budeš cítiť navždy sentiment. Nie je v tom ani náznak pokrytectva, pocit blaha a vzrušenia sprevádzajú každého, kto aspoň raz pocítil chuť horských vrchov. Poľské hory výnimočne lákajú a to hlavne v zime.
Vláda lyžiarov, snowboardistov a sankárov sa začína vtedy, keď sa ukážu prvé stopy bieleho snehu. Kraľujú na svahoch až do konca sezóny. Biele bláznovstvo ovláda vtedy každého, od tých najmenších, ktorí ledva držia v rukách palice až po tých najstarších, ktorých neodradí ani ich úctihodný vek. Každý si môže dovoliť božský oddych na lyžiach. Takýto luxus nás nestojí veľa. Tým, ktorí chcú jazdiť, stačí malý kopec za domom a výbava, ktorá im stačí na takúto jazdu. Ale naozajstní milovníci zimných športov, ktorí už dávno vyrástli s malých kopcov pri dome, si vyberajú strmšie svahy, na ktorých sa môžu do sýta vyblázniť. Takže vyťahujeme výbavu z pivnice, voskujeme lyže a ...ideme!
Prečo Karpaty?
Karpatský región je naozajstným rajom pre lyžiarov. Zimné športy každým rokom priťahujú milovníkov aktívnej formy trávenia voľného času, ktorí sú ochotní prejsť dlhé vzdialenosti, niekedy až od mora do samotných Tatier. Nie je na tom nič zvláštne, pretože len tu nájdete naozajstné perly, pokiaľ ide o miesta na lyžovanie. Keď si zoberieme do rúk mapu Poľska, mali by sme si na nej povinne označiť niekoľko bodov. Bolo by hriechom, aby sme tieto miesta nenavštívili. Obhliadku môžeme začať nakreslením kruhu na mape, ktorým zatočíme, keď sa začneme pohybovať po karpatských lyžiarskych svahoch.
Magický kruh
Prvý bod, ktorý leží na našom kruhu je svah „Rytiersky Raj” v Rytrze, nad Údolím Popradu. To miesto je šialene roztomilé, tiché, lákavé svojimi výbornými podmienkami zjazdových trás. Ďalej, pozdĺž rieky Poprad, sa nám ukazuje ďaľšie miesto, ktoré si zaslúži našu pozornosť – „Dve Doliny Muszyna – Wierchomla”. Lyžiarska stanica je vrcholovým lyžiarskym strediskom v Poľsku a stará sa o každý, aj ten najmenší detail na svahu. Ich najdôležitejším cieľom je uznanie a spokojnosť lyžiarov. Výhradné miesto na mape karpatského lyžiarskeho chodníka obsadzuje Krynica – Zdroj a tam: „ Javorina Krynická”, „Azoty” a „Slotviny”. Dúfam, že tieto terény Vám netreba predstavovať. Je ale samozrejmé, že sa máte na čo tešiť, pretože na krynických svahoch sa ešte nikto nesklamal!
Za sebou nechávame Sadecký Beskid a posúvame sa ďalej na mape, smerom Nízkeho Beskidu. Tam navštívime „SkiPark Magura” v Malastove, naozajstný raj pre náročných lyžiarov. Odtiaľ je už len kúsok smerom k Vyspovému Beskidu, rovno do Veľkej Kasiny na „Snežnicu”. Tam určite musíte navštíviť veľmi zaujímavý a všetkými odporúčaný svah, navštíviť Justynu Kowalczyk a môžete sa preniesť do Mysleníc v Makovskom Beskide. Tam je pre nás pripravené lyžiarske stredisko „Zarabie-Sport”, oáza pre nesmrteľného pretekára, ktorého dlhá a krásne pripravená trasa navnadí na ďaľšie dobrodružstvá. Ďaľším bodom na našej mape je región Babiej Hory, čiže lyžiarske stredisko v Zavoji – najväčšej dedine v Poľsku z hľadiska rozlohy. Kruh začíname smerom k Zakopanému – na „Harende”, aby sme sa mohli ocitnúť na úpätí Tatier, na Kasprovom Vrchu – najvyššom vrchu v Poľsku. Aj naďalej zostávame v tatranskom prostredí, pretože sa vraciame z Kasprového do Kotelnice, Bani a Kaňovky v Tatranskej Bialce a kruh zatvárame na lyžiarskom stredisku „Havran”.
Nič ťažké pre toho, kto chce!
Ešte pred tým, ako vyrazíme na zdobývanie karpatských svahov, musíme prejsť krátkym kurzom jazdy na lyžiach a to hlavne tí, ktorí sa boja alebo majú pochybnosti o tom, že nebudú vedieť brázdiť tieto svahy. Mali by ste si zapamätať, že na náuku nie je nikdy neskoro! Trošku trpezlivosti, veľa chute a dobrého prístupu urobia z každého profesionálneho lyžiara. Niektorým sa zíde lyžiarsky inštruktor – niekoľko základných zásad ako máte zísť svah bez toho, aby ste neprekážali iným lyžiarom a taktiež kde, ako a za koľko si môžete požičiať lyžiarsku výstroj.
Dobrodružstvo na lyžiach môžete začať od kúpenia vlastnej výstroje alebo si ju môžete požičiať v požičovniach, ktoré sa nachádzajú pri väčšine lyžiarskych svahoch. Za požičanie lyží zaplatíte v priemere od 20 do 40 PLN na deň. Lyže by mali byť také, aby zodpovedali vašej výške. Zásada je taká, že by mali siahať do nosa. Primeraná dĺžka lyží je okolo 10-15 centimetrov nižšia ako vaša výška, kvôli tomu, aby sa nám jednoduchśie zabáčalo a čo je najdôležitejšie – aby sme jazdili bezpečne. Mali by sme si ale zapamätať, že čim dlhšie máme lyže, tým je rýchlosť väčšia. Pre začiatočníkov sú najlepšie lyže typu „easy carving”. Takéto lyže sú dobré pre začínajúcich lyžiarov ako aj pre tých pokročilých.
Ďaľšou dôležitou vecou sú lyžiarky, najdôležitejšia vec lyžiarskej výstroje. Mali by byť priľahlé k nohe ale nemali by tlačiť. Musia byť pohodlné a nie príliš veľké. Palice si vyberáme individuálne, podľa dĺžky nôh a trupu. Dôležitou časťou lyžiarskej výstroje je oblečenie. Nemusí kopírovať najmódnejšie trendy módy, preto nám kožuch nie je potrebný, ibaže by sme chceli byť hlavnou atrakciou na svahu. Takže teplá bunda alebo kombinéza, čiapka, okuliare a povinne prilba!
Tak či onak vpred
Keď už máme celú lyžiarsku výstroj, môžeme začať obhliadku svahov. Ale aby sme zišli celí dole, mali by sme sa naučiť pár zásad. Správna zjazdová pozícia – ľahko pokrčené kolená, mierne predklonená horná časť tela, ruky ohnuté v lakťoch, mali by ste ich držať mierne pred sebou. Najbezpečnejšia je jazda tzv. „pluhom”. Špičky lyží približujeme k sebe, pričom zadnú časť rozsúvame, kolená by ste mali držať pri sebe. Rýchlosť jazdy môžete regulovať roztiahnutím zadnej časti lyží a stupňom priblíženia kolien. Pokiaľ chcete zabočiť doprava, prenášame váhu tela na pravú nohu a ľahko sa prenášajúc na túto stranu. Pokiaľ chceme zabočiť doľava, prenášame váhu tela na ľavú nohu, ľahko sa prenášajúc na túto stranu, podopierajúc sa pritom palicami. To je celá filozofia. Neexistujú tu zásady ako: úzko, široko, nízko, vysoko, točiť, netočiť. Každý by mal prispôsobiť svoju jazdu svojim možnostiam a mal by vycítiť, čo si môže alebo nemôže dovoliť. Mali by sme si pamätať, že jazda na lyžiach nie je pre nás len zábavou ale mala by byť predovšetkým premyslená. Až keď sa naučime základné zásady lyžovania, môžeme si dovoliť trošku viac fantázie.