zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Extrémne Karpaty

Prekonanie vlastného strachu a slabosti a hľadanie hraníc svojich možností sprevádzali človeka od počiatku. Populárnym spôsobom ako tieto túžby realizovať je pestovanie extrémnych športov. Vzrušenie a výnimočný charakter poskytujú – nepredvídateľne – živly zeme, vody a vzduchu masívu Karpát a Karpatského pohoria. viac

Extrémne športy si popularitu získavajú neustále. Tento pojem je veľmi široký a zahŕňa mnoho športových disciplín. Ustálenie toho, ktoré z nich sa do tejto definície naozaj začleňujú, nie je veľmi jasné a je predmetom diskusie mnohých znalcov. Je však možné vymedziť určité spoločné prvky, ktoré sú pre extrémne športy charakteristické. Nepochybne si vyžadujú nadpriemerné schopnosti, spájajú sa s nebezpečenstvom a veľkým rizikom vzniku úrazu. Vzbudzujú emócie hovorovo nazývané „adrenalínom“, zaručujú prežitie extrémnych dojmov. Z hľadiska medicíny nie je tento adrenalín výsledkom strachu alebo úzkosti, ale zvýšenej úrovne dopamínu, endorfínov ako aj serotoníny, ktoré organizmus vylučuje pri veľkej námahe.

Forma povrchu v poľských Karpatoch je živlom pre milovníkov extrémnych športov. V žiadnom inom regióne Poľska nie je územie také bohaté a rôznorodé ako v Malopoľsku. Hornaté územie Tatier, Pienin a Beskýd ukrýva v sebe potenciál na vykonávanie speleológie, horolezectva alebo horskej cyklistiky. Divoká a vinúca sa rieka to sú ideálne podmienky pre rafting a horské kajakárstvo. Nárazové vetry a časté zmeny tlaku sú vysnívanými podmienkami zaručujúcimi vzrušenie pri letoch, vzdušných akrobaciách a skokoch s padákom. Tieto živly personifikujú riziko, vysokú úroveň ťažkosti a zdá sa, že pre odvážlivcov sú výzvou na prekonanie vlastného strachu, nabádajú k boju so slabosťami. Ten kto túto výzvu neprijme,  kto ju nevyužije, ten sa nikdy nedozvie, kde sú hranice jeho možností.


długość szlaku:
min wysokość:
max wysokość:

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!