zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

SVET ZAKLIATY V DREVE – CHODNÍK DREVENEJ ARCHITEKTÚRY, SAKRÁLNA ARCHITEKTÚRA

Južné Malopoľsko – keď si zavrieme oči a budeme naň myslieť, v našej fantázii sa vynárajú farebné obrazy. Uprostred nich dominuje príroda, nádherné krajiny: hory a výžiny, kotliny a nížiny a... ukryté v nich poklady. viac

Neoddeliteľnou súčasťou prírody južného Malopoľska sa stali perly drevenej architektúry – štítiace sa kostoly pokryté strmými šindľovými strechami, lemkovské pravoslávne kostoly s cibuľovitými kopulami, šľachtické sídla a vidiecke domčeky. Práve tieto stavby tvoria Chodník Drevenej Architektúry, ktorý reprezentuje bohaté dedičtvo svätských a posvätných drevených konštrukcií. Na trase chodníka sa nachádzajú aj unikátne objekty v rámci celého sveta. Patria k nim gotické kostolíky, ktoré boli vybudované od XIV do XVI storočia: v Binarovej, Podhalanskom Debne, Murovanej Lipnici a Sekovej, ktorých jedinečnosť bola potvrdená v roku 2003 a to zapísaním do zoznamu Svetového Kultúrneho a Prírodného Dedičstva UNESCO. Ešte do polovičky XX storočia, drevená architektúra dominovala v krajine južných a východných poľských zemí. Ale pod vplyvom rýchlych civilizačných zmien, bolo drevo vymenené za iné, trvalšie materiály. Odtiaľ pochádza potreba ochrany a idei vzniku Chodníka Drevenej Architektúry, ktorý na svojom teréne skrýva 251 najcennejších objektov, ktoré sú svedectvom historických časov a dôležitou súčasťou kultúrneho dedičstva.

Oplatí sa navštíviť stránku:  www.drewniana.malopolska.pl

Môžete tu nájsť informácie o miestach na Chodníku, v ktorých na Vás čakajú sprievodcovia, ktorí Vás zadarmo prevedú po objektoch. Každý rok od mája do septembra, vo vyznačených dňoch a hodinách, okolo 60 drevených kostolíkov, pravoslavných kostolov, sídiel, otvára svoje vráta a ukazuje návštevníkom svet, aký doteraz nepoznali.

Na stránke sa nachádzajú aj informácie o skupine koncertov s názvom Hudba Zakliata v Dreve. Každý rok, počas 12 nasledujúcich týždňov, v štyroch kostoloch, ktoré sú zapísané na zoznam UNESCO a v 8 vybraných objektoch na Chodníku Drevenej Architektúry sa konajú koncerty. Program je výnimočne rôznorodý, okrem historickej hudby ponúka aj jazz(!),
 a taktiež možnosť vidieť tanečné alebo divadelné predstavenia.

Účastníkmi koncertov a obdivovateľmi Chodníka sú často krát svetoví umelci.

 

SAKRÁLNA ARCHITEKTÚRA

Keď človek vstupuje cez prahy týchto chrámov, nie je pochýb o tom, že boli vytvorené z vôle Boha. O ich kráse a jedinečnosti svedčia všetky zmysly. Neopakovateľná vôňa niekoľko storočného dreva, ktorú cítime už keď sa približujeme k dverám chrámu, láka náš čuch. Náš zrak nasakuje nádherné maľby, ktoré sú nie len dielami svetových maliarov ale taktiež odzrkadlením mysle, pocitov a predstavivosti človeka o svete. Z oltárov a obrazov pozerajú na nás svojim zaujímavým zrakom svätí. Oni nám chcú tiež ukázať Pravdu, ktorá sa dlhé stáročia nezmenila. Spovednice, lavice, kríže – to sú len niektoré elementy, ktoré tvoria interiér chrámov, a ktoré nás udivujú spôsobom tvorby, farebnosťou a množstvom vzorov. Škrípanie drevených dverí, zvuk mosadzného zámka, ktorý zabezpečuje vchod do chrámu – to je jemná hudba, slobodná a nezapísaná notami. Tichá melódia od času do času zaniká a vtedy sa objavuje výrazný zvuk hlavného inštrumentu – historického, pozitívneho zvuku činel, alebo ľudského spevu, pretože chrámy sú stále živé a hromadia verných na modlitbu. A ako sa v tom všetkom zúčastňuje náš posledný zmysel? Rozpoznáva chuť tajomstva.

 


długość szlaku:
min wysokość:
max wysokość:

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie