zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Chodník etnických menšín – Chodník galicijských Nemcov

Galicijskí Nemci, nazývaní aj osadníkami alebo jozefínskymi kolonistami, boli poslaní do Galície aby „prišli pomôcť krajine zlepšiť ekonomiku”. viac

Kolonizáciu, ktorá sa začala za éry cisárovnej Márie Terézi, rozšíril jej syn – Jozef II. Prvý kolonizačný patent z roku 1774 predpovedal remeselnú kolonizáciu miest a týkal sa katolíkov. Ďaľší, vydaný v roku 1781 povolil poľnohospodársku kolonizáciu dediny, vrátane vysporiadania protestantov (potvrdené tolerantným patentom). Pre osadníkov boli pridelené – bývalé kráľovské pozemky a pozemky zrušených cirkví, ktoré boli vo vlastníctve štátu. Štátni agitátori, ktorćh posielali do nemeckých krajín, lákali miestnych chlapov dokonalými podmienkami a sľubovali im pomoc od vlády. Ochotní sa hlásili vo Viedni po kolonizačné pasy, odtiaľ – cez Bielu – smerovali do jednotlivých kolónií na teréne Galície. Zaručovali im preplatenie cesty,  pozemky s budovami, niekoľkoročné oslobodenie od daní. Na Sadecčyzne prvé kolónie založili v roku 1783, najviac v Údolí Dunajca. Počas akcie, ktorá trvala do roku 1789, vzniklo 27 nemeckých osád, všetky na území poľských dedín. Veľká časť osadníkov, hlavne katolíckych, sa rýchlo spolonizovalo.

V roku 1939 dobré vzťahy pomedzi potomkami jozefínskych kolonistov a ich poľskými susedmi sa pokazili, začali sa objavovať doteraz pre nich cudzie pocity ako nedôvera a nepriateľstvo. Veľa kolonistov podpísalo folkslist, často pod tlakom okupanta. Mládež vstupovala do Hitlerjugend, starších volali do vojenskej služby a do gestapo. Ale boli aj takí, ktorí sa postavili proti tomuto nátlaku a prešli sa na stranu Poliakov. V polovičke roku 1944, kedy armáda Hitlera začala cúvať, kolonisti opustili Sadecčyznu, zostalo len pár poľsko – nemeckých rodín.

Potomkovia sadeckých osadníkov bývajúcich v Nemecku a Rakúsku, ktorí prežili vojnu, udržujú kontakty so svojou bývalou vlasťou. Aj keď už nie sú najmladší, ale snažia sa navštevovať rodinné strany, s radosťou využívajú pozvania na príležitostné oslavy, vedú korešpodenciu so svojimi priateľmi zo Sadecčyzny.

d) Trasa: Stadla (Základná Škola, evanjelický cintorín) – Stadla (cesta cez dedinu) – Nový Sač (evanjelický kostol) – Nový Sač (Sadecký Etnografický Park) –– Barcice – Starý Sač – Dolné Golkovice

 


długość szlaku:
min wysokość:
max wysokość:

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie
Video
WSPOMINA GERTRUDE THIELE
WSPOMINA GERTRUDE THIELE