Kolonizáciu, ktorá sa začala za éry cisárovnej Márie Terézi, rozšíril jej syn – Jozef II. Prvý kolonizačný patent z roku 1774 predpovedal remeselnú kolonizáciu miest a týkal sa katolíkov. Ďaľší, vydaný v roku 1781 povolil poľnohospodársku kolonizáciu dediny, vrátane vysporiadania protestantov (potvrdené tolerantným patentom). Pre osadníkov boli pridelené – bývalé kráľovské pozemky a pozemky zrušených cirkví, ktoré boli vo vlastníctve štátu. Štátni agitátori, ktorćh posielali do nemeckých krajín, lákali miestnych chlapov dokonalými podmienkami a sľubovali im pomoc od vlády. Ochotní sa hlásili vo Viedni po kolonizačné pasy, odtiaľ – cez Bielu – smerovali do jednotlivých kolónií na teréne Galície. Zaručovali im preplatenie cesty, pozemky s budovami, niekoľkoročné oslobodenie od daní. Na Sadecčyzne prvé kolónie založili v roku 1783, najviac v Údolí Dunajca. Počas akcie, ktorá trvala do roku 1789, vzniklo 27 nemeckých osád, všetky na území poľských dedín. Veľká časť osadníkov, hlavne katolíckych, sa rýchlo spolonizovalo.
V roku 1939 dobré vzťahy pomedzi potomkami jozefínskych kolonistov a ich poľskými susedmi sa pokazili, začali sa objavovať doteraz pre nich cudzie pocity ako nedôvera a nepriateľstvo. Veľa kolonistov podpísalo folkslist, často pod tlakom okupanta. Mládež vstupovala do Hitlerjugend, starších volali do vojenskej služby a do gestapo. Ale boli aj takí, ktorí sa postavili proti tomuto nátlaku a prešli sa na stranu Poliakov. V polovičke roku 1944, kedy armáda Hitlera začala cúvať, kolonisti opustili Sadecčyznu, zostalo len pár poľsko – nemeckých rodín.
Potomkovia sadeckých osadníkov bývajúcich v Nemecku a Rakúsku, ktorí prežili vojnu, udržujú kontakty so svojou bývalou vlasťou. Aj keď už nie sú najmladší, ale snažia sa navštevovať rodinné strany, s radosťou využívajú pozvania na príležitostné oslavy, vedú korešpodenciu so svojimi priateľmi zo Sadecčyzny.
d) Trasa: Stadla (Základná Škola, evanjelický cintorín) – Stadla (cesta cez dedinu) – Nový Sač (evanjelický kostol) – Nový Sač (Sadecký Etnografický Park) –– Barcice – Starý Sač – Dolné Golkovice