zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Koruna Karpát

Horské pásmo Karpát je ideálnym miestom na turistiku a lezenie. Niekoľko desiatok vysokých a divokých štítov je určite veľmi zaujímavým cieľom výstupov. Koruna Karpát je výzvou aj kvôli rozlohe pásma Karpát a kultúrnej rôznorodosti oblastí, cez ktoré sa tiahnu. Do Karpatskej mapy dobrodružstiev (Karpatska Mapa Przygodowa) sme zahrnuli štíty, ktorých zdolanie sa zdá byť hračkou. viac

Karpaty sú v porovnaní s Alpami menšie, ale aj napriek tomu je niekoľko desiatok ich vysokých a divokých štítov nepochybne zaujímavým cieľom výstupov. Horské pásmo Karpát je ideálnym miestom na turistiku, tzv. trekking. Sú to niekoľkodňové, namáhavé výstupy, počas ktorých sa nocuje na miestnych chatách a v stanoch. Neodmysliteľnou súčasťou trekkingu je spoznávanie miestnej kuchyne, ubytovania a jednoduchej dopravy. Vďaka tomu je možné minimalizovať množstvo potrebného vybavenia. Práve tento druh turistiky je obľúbeným druhom známeho himalajistu Reinholda Messnera, ktorý ako prvý vystúpil na Mount Everest bes kyslíkového prístroja. Bolo to v roku 1978. A taktiež ako prvý zdolal štrnásť tzv. osemtisícoviek, ináč naźyvané aj Koruna Zeme. Veľmi známym extrémnym zástancom trekkingu je aj Jacques Lanzmann, ktorého životným mottom je veta: Mašírovať zamená dostať sa na koniec samého seba a ísť pritom na koniec sveta.

Autor a prvý dobyvateľ tzv. Koruny Zeme je Richard Bass, ktorý v roku 1985 zdolal všetky najvyššie hory jednotlivých kontinentov: Mount Everest (8850 m. n. m.) v Ázii, Aconcaqua (6960 m. n. m.) v Južnej Amerike, Mont McKinley (6195 m. n. m.) v Severnej Amerike, Kilimandžáro (5895 m. n. m.) v Afrike, Mont Blanc (4810 m. n. m.) v Európe, Mount Kościuszko (2230 m. n. m.) v Austrálii a Vinson Massif (4892 m. n. m.) na Antarktíde.

Reinhold Messner navrhol zmenu na Bassovom zozname a namiesto Mount Kościuszko navrhol na najvyšší vrchol Austrálie a Oceánie vrchol Puncak Jaya (4884 m. n. m.), v Európe zmenil Mont Blanc na Elbrus (5642 m. n. m.). Na Korunu Zeme v takejto zostave vystúpil ako prvý v roku 1986.

Prvá žena, ktorá zdolala Korunu Zeme, bola Junko Tabei z Japonsko a stalo sa tak v roku 1992. Do roku 2000 sa podarilo zdolať Korunu Zeme iba dvom poľským horolezcom: Leszek Cichy ju zdolal v roku 1999 a Anna Czerwińska v roku 2000.

Od čias výprav Bassa a Messnera sa tvoria rôzne koruny-zoznamy najvyšších vrchov rôznych oblastí sveta.

 

Koruna Karpát je výzvou aj kvôli rozlohe pásma Karpát a kultúrnej rôznorodosti oblastí, cez ktoré sa tiahnu. Niekoľko najvyšších vrchov Karpát je súčasne aj navyššími štítmi štyroch štátov Európskej Únie: Rysy (2499 m. n. m.) v Poľsku, najvyšší vrchol celých Karpát- Gerlachovský štít (2655 m. n. m.) na Slovensku, Moldoveanu (2544 m. n. m.) v Rumunsku a Kékes (1014 m. n. m.) v Maďarsku. Najvyšší vrchol Ukrajiny Hoverla (2061 m. n. m.) taktiež patrí do masívu Karpát. Ukrajina sa snaží o vstup do EÚ.

Korunu Karpatskej mapy dobrodružstiev (Karpacka Mapa Przygowoda) sme vytvorili z vrcholov niekoľkých horských pásiem, ktoré sa oplatí spoznať. Vďaka tomu, že sa nachádzajú v relatívnej vzájomnej blízkosti, je veľmi jednoduché naplánovať si výstup tak, že zdoláte niekoľko vrcholov naraz. Vaša trasa sa môže trochu líšiť od základnej trasy, ktorú sme navrhli my. Nižšie uvádzame zoznam vrcholov, z ktorých sa skladá naša koruna a z ktorých si môžete vybrať.

 

Pieniny sa delia na Spišské Pieniny, Centrálne Pieniny a Malé Pieniny. Do našej koruny sme zaradili dva vrcholy Pienin: Tri Koruny (používajte skratku K3) s nadmorskou výškou 982 m a Vysoké Skalky s nadmorskou výškou 1050 m.

Čergovské pohorie: Minčol (1157 m. n. m.), Veľká Javorina (1098 m. n. m.), Bukový vrch (1010 m. n. m.), Lysá (1068 m. n. m.), Solisko (1056 m. n. m.), Čergov (1050 m. n. m.)- stačí si vybrať tri z nich!

Sadecke Beskydy (Beskid Sądecki)  sa delia na dve hlavné pásma: Radzejovské pásmo  (Pasmo Radziejowej) a Krynickú Javorinu (Jaworzyna Krynicka). Naša koruna zahŕňa šesť štítov: Skalka (1183 m. n. m.), Prehyba (Przehyba- 1175 m. n. m.), Radzejova (Radziejowa- 1266 m. n. m.), Makovica (Makowica- 947 m. n. m.), Labovská hala (Łabowska Hala- 1039 m. n. m.), Runek (1080 m. n. m.) a Pustá Veľká (Pusta Wielka- 1030 m. n. m.).

 

Karpatskú korunu mapy dobrodružstiev (Karpacka Korona Mapy Przygody-KKMP) tvorí deväť vybraných štítov.

POZOR!

Na to, aby ste oficiálne zdolali Karpatskú korunu mapy dobrodružstiev musíte fotografiami zdokumentovať výstupy na jednotlivé štíty, s dátumom výstupu a informáciou o autorovi, a hlavne stihnúť to v čo najkratšom čase. Rozdielne je posudzovaný výstup na štíty koruny v lete a v zime.


długość szlaku:
min wysokość:
max wysokość:

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie