zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Mostmi a tunelmi, čiže karpatská jazda

Pozývame Vás na cestovanie v čase a priestore mostmi a tunelmi, ktoré skrývajú Karpaty. Neide priamo mimoriadne objekty dopravného inžinierstva, skôr mimoriadne príbehy utajené pod prachom starých časopisov a spomienok obyvateľov regiónu, ktoré odhalí pre Vás chodník. viac

Pozývame Vás na cestovanie v čase a priestore mostmi a tunelmi. Odhalíme nielen mimoriadne inžinierstvo, ale aj mimoriadne príbehy – utajené  pod prachom starých časopisov a spomienok obyvateľov regiónu.

Každý kameň popri ktorého prechádzame na karpatských chodníkoch môže skrývať mimoriadne príbehy. Kde sa nachádza najväčší na svete most, ktorý bol vybudovaný rukami jedného človeka. Čo má spoločné „Chudá Emma“ – tajomná zbraň rakúsko-uhorského cisárstva s mostom v Gorciach? Čo uvidel Kieślowski, keď stal na moste v Grybówe? Tie a iné tajomstva odhalíme na chodníku „Karpatská jazda“. Prenesieme sa do čias „najsvetlejšieho cisára“, ktorého dnes nazývame „prd“.  Dozvieme sa, aký narodeninový darček venoval mu parlament a akým spôsobom tento „železný darček“ mal vplyv na vývoj galícijského zdravotného strediska. Pozrieme sa na malú dedinu pri  Rożnowskom jazere, pri ktorej poľnohospodár  Jan Stach postavil najväčšiu budovu. Navštívime aj Nowy Sącz, kde vo vojnovom období hrdinský požiarnik zachránil most od nemeckej bomby... 

„Karpatská jazda“ sú príbehy s hvizdom párového rušňa, pleskotom dláta a výbuchom sapérskych bômb v pozadí. Poďme na cestu!

 

Aby sme odhalili Rożnowské pohorie cestu mali by sme začať od dediny Znamierowice (nowosądecký okres – poľ. powiat nowosądecki, obec Łososina Dolna – poľ. gmina Łososina Dolna, len 17 km od Nowého Sącza), kde nad lesným údolím je vidieť kamenný most Jana Stacha. Stojí za to ponoriť sa v atmosfére mesta a urobiť si prechádzku starom štvrťou mesta. Smerom do centra na Ľvovskú ulicu (poľ. ulica Lwowska) nájdeme most Adama Michalewského  nad riekou Kamienicou. Ďalej vydáme sa do vzdelanej o 9 km Kamionki Wielkej (nowosądecký okres – poľ. powiat nowosądecki), a následné do vzdelaného o 14 KM Grybowa (nowosądecký okres – poľ. powiat nowosądecki), kde vznáša sa najvyšší železničný most v Malopoľsku.

Z Grybowa ideme smerom na Żegiestów (následné 50 km) cestou, ktorá vedie nás cez Krynicu-Zdrój.  Z Grybowa budeme sa pohybovať 50 km k Krynici-Zdroj, kde nachádza sa pozoruhodné zdravotné stredisko vhodné aj na oddych počas cesty. Z Żegiestowa vydáme sa k Ochotnici Górnej (nowosądecký okres – poľ. powiat nowosądecki, obec Ochotnica Dolna – poľ. gmina Ochotnica Dolna ). Túlajúc sa cez Knurowský priesmyk (poľ. Przełęcz Knurowska) – okrem  pamorámy Tatier, Gorcov a Ľubovnianskej vrchoviny – odhalíme neobvyklý objekt vojenského inžinierstva patriaci rakúsko-uhorskej armáde: most nad potokom Bartosówka. Odtiaľ ostáva už len 20 km do Krościenka  nad Dunajcem, kde mosty zavedú nás do Szczawnice – ďalšie kúpele, ktoré stoja za to navštíviť.     

 

Pre turistov, pre ktorých je pohodlnejšie začať cestu od Krościenka nad Dunajcem poradie bodov na chodníku bude opačné. Odhaľovanie chodníka  je možne naplánovať ako expresný, jednosmerný výlet alebo dlhšiu cestu spojenú s poznávaním malebných mestečiek a kúpeľní, nachádzajúcich sa pri ceste. Nezabudnuteľným prvkom odhaľovania „Karpatskej jazdy“ je cesta vlakom malebným údolím Popradu. Pre osoby, ktoré nemajú k dispozícii auto odporúčame – po dosiahnutí Grybowa – pokračovať v ceste do Krynice-Zdrój vlakom.  


długość szlaku:
min wysokość:
max wysokość:

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie