zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Karpatský chodníček partizánov a prevádzačov

Cesta vedie chodníčkom, kde sa stretávajú prírodné hodnoty s historickými. Každé z miest vypovedá o vojnovej alebo povojnovej histórii. Všetky miesta vypovedajú o láske, ktorá sa volá Poľsko, ktoré milujú. Sú pripravení sa mu oddať, aby mu vrátili slobodu – pravdivú, nekonečnú, zverejnenú po porážke nemeckých okupantov a úspešného postupu na Berlín. Pretože keď skončila jedna vojna, začala druhá. Zmenil sa len vrah. viac

V skutočnosti na jeseň roku 1939 ľuďom „podozrivým z vlastenectva„ zostali len dve možnosti záchrany od smrti či uväznenia: ukryť sa alebo vyraziť na cestu k južnej hranici a potom ďalej cez Maďarsko do Francúzska, kde bola nádej vstúpiť do tvoriaceho sa poľského vojska.

Poľsko prestalo byť bezpečným miestom pre všetkých, ktorí sa cítili byť vlastencami. Jeden po druhom prichádzali do prihraničných dedín a pridávali sa k ľuďom, ktorí sa chceli dostať do Maďarska – k dôstojníkom, ktorí sa po rozpustení svojich jednotiek stačili ukryť alebo k utečencom. Cez hranice prevádzali obyčajne nezištne miestni ľudia, znalci Beskýd, Pienin a Tatier, tzv. prevádzači. Najpopulárnejšími východiskovými bodmi boli: Zakopané a okolie, Szczawnica, Nowý Sącz, a južná strana regiónu Sadecczyzna. Novosadecký región zahrňoval trasy označené kódovými názvami: Dunajec a Poprad. Trasy mali mnoho variánt. Hranice boli prekračované v okolí Przełęczy Tylickie, Muszyny, Piwniczne i Szczawnicy. Prevádzačská cesta začínala pri Nowom Sącze okrajom Popradu do Rytra, údolím Veľkej Raztoky a svahmi masívu Radziejowe do Kosarzysk. Hranice boli prekračované blízko štítu Eliaszówki. Trasa z Piwniczne do Košíc prevádzačom trvala približne 42 hodín. Prevádzali vojakov, civilistov, utečencov z ghiet, prenášali poštu, zbrane, peniaze...

Prevádzalo sa tiež cez Przehyb, odkiaľ sa prichádzalo do Wyżnie Szczawnice cez Jarmut do slovenskej Lésnice. Touto trasou chodil Julian Zubek, neskorší vodca partizánskeho oddielu operujúceho v Sadeckých Beskydoch. Slovensko-maďarské hranice prevádzači prekračovali najčastejšie v okolí Košíc a Rožňavy.

Na muške okupantov neboli iba prevádzači.

Súčasne mierili nájazdy tiež na partizánov, ktorí si namiesto úteku zvolili úkryt v horách. V Beskydoch a Gorciach, v ktorých plánovali ako oslabiť vraha.

Nie je možné popísať všetky miesta a spomienky všetkých osôb súvisiacich s činnosťou prevádzačov a partizánov. Body na informačných tabuliach boli vybrané takým spôsobom, aby zahrňovali i menej známe, záhadné alebo úplne neznáme príbehy. Lákavé je prevedenie chodníčka pre usporiadavanie výletov alebo i k vlastnému historickému bádaniu.

Miesta na trase: Stare Wierchy, Turbacz, Dolna Ochotnica, Górna Ochotnica, Hala Łabowska, Bącza Kunina, Groń Jana Pawła II, Lubań, Nowý Sącz, Piwniczna, Przysłop, Zakopané, Hala Krupowa, Polica.


długość szlaku:
min wysokość:
max wysokość:

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie