zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Karpatský literárny chodníček

Chcete sa vydať po stopách spisovateľov, básnikov a literárnych hrdinov horskými zákutiami? Potom Vám ponúkame výpravy nielen po Beskydách, ale aj po Gorciach, Pieninách a Tatrách. To všetko doplnené štipkou citátov a zaujímavostí o autoroch a miestach, na ktoré ich osud priviedol. viac

Pozývame Vás do vlaku menom "literatúra", ktorý nás povozí po zákutiach Karpát. Budeme cestovať časom a rôznymi literárnymi epochami, krúžiť po cestách legiend, preskakovať potoky prózy a šplhať po strmých skalách poézie. Stanice, na ktorých sa zastavíme, budú spojené ako so skvelými a obľúbenými, tak aj so zabudnutými a nedocenenými autormi.

Na ceste sa zamilujeme s Adamom Asnykom, aby sme nakoniec dostali košom, vyliečime hrdlo s Máriou Konopnickou, napijeme sa "satanskej zmesi", odhalíme "tajomstvo" Seweryna
Goszczyńského, objavíme telo 17-ročnej panny v podzemí istého kláštora a tiež sa dozvieme, kto choval lamy a prečo sa Jozef Ignacy Kraszewski nebál ísť do slávnych kúpeľov, hoci bola vojna za dverami.

Cesta je naplánovaná tak, aby sa dala podniknúť autom. Niektorí spisovatelia a básnici nás tiež prinútia k obutiu pevných topánok a k horským výpravám po ich stopách. Počas svojho putovania nebudeme mať problém nájsť nocľah a niečo pre "potechu tela".

Zahájiť výpravu navrhujeme v krčme "Rím" v Suchej Beskidzkej, ďalšími zastávkami sú: Zawoja a Babia Góra, Naprawa, Rabka, Niedźwiedź a Łopuszna (s možnosťou dopravy cez Gorce), Zakopane a tatranské chodníčky, Szczawnica, Starý Sącz, Rytro, Muszyna, Krynica, Nowý Sącz, Zakliczyn, Szymbark (cesta Wincentiho Pola do Wysowej-Zdroja), Wołowiec, Biecz, Odrzykoń a Żarnowiec. Literárnu cestu je možné rovnako dobre podniknúť v opačnom smere.

 


długość szlaku:
min wysokość:
max wysokość:

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!