zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

„Jantáru a šperkov – alebo na stope krásy a zdravia”

Myšlienka trasy „Jantáru a šperkov – alebo na stope krásy a zdravia” nadväzuje na „jantárovú cestu” vytýčenú na území Poľska, ktorá je časťou medzinárodného ekoturistického programu Greenways. Jantár sa tu stal symbolom dokonalého lokálneho produktu, ktorý sa podieľa na prosperite ľudí a miest v kúzelných zákutiach týchto oblastí. Musíme mať ale na pamäti, že zatiaľ uskutočnené archeologické výskumy, napr. na území Oravy na poľskej strane hranice, bohužiaľ nepotvrdili súvislosť so starodávnymi trasami dopravy jantáru. viac

Súčasná jantárová cesta propagovaná na území Malopoľska vytyčuje cyklotrasu a propaguje lokálne tématické okruhy s pamiatkami, prírodou a miestnymi akciami. Na niektoré z týchto miest nadväzuje aj cesta „Jantáru a šperkov...”.

Jantár samozrejme nie je len predmetom záujmu archeológov alebo historikov ale aj symbolom zdravia. Preto na navrhnutej trase zahrňujúcej miesta navrhnuté projektom Karpacka Mapa Przygody navštívime aj zastávky, ktoré sa starajú o zlepšenie zdravia – ako z medicínskeho (napr. Rabka), tak aj duchovného (napr. Kalwaria Zebrzydowska) hľadiska.   

V tématickom rozsahu našej trasy sa ocitli aj šperky – ako analógia s využitím jantáru v šperkárstve – preto navrhujeme návštevu miest, kde si môžeme prezrieť vyobrazenie rôznych historických skvostov (napr. Sucha Beskidzka, Jordanów).

Výber miest na trase „Jantáru a šperkov...” zaručuje veľkú tématickú rôznorodosť a zároveň umožňuje navštíviť malebné obce pozdĺž jednej, v zásade jednoliatej, trasy.

 

Na trase oravskej jantárovej cesty vedúcej pozdĺž hraníc obcí Jabłonka a Lipnica Wielka sa nachádzajú: Babiogórský národný park, Oravský etnografický park, horské lúky a salaše, turistické chaty, sírne pramene.

 

Obľuba jantáru ako jednej zo zložiek terapií a zákrokov, pomáhajúcich nám v starostlivosti o zdravie a krásu, je v súčasnom svete stále väčšia. Používa sa v liečbe problémov so štítnou žľazou a reumatických problémov, pripisujú sa mu posilňujúce a ochranné vlastnosti a schopnosť neutralizovať voľné radikály. V kozmetike sa s ním stretneme predovšetkým ako s jednou zo zložiek rôznych prostriedkov starostlivosti o pleť, kúpeľňových solí ale i parfumov.

 


długość szlaku:
min wysokość:
max wysokość:

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!