zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Karpatské cyklotrasy. Spoznaj neďaleké Karpaty na bicykli.

Karpatská cyklotrasa, dlhá 133 km, sa skladá z hlavnej Karpatské trasy, rozdelenej na tri časti:
I. časť vedúca od Leluchowa do Nowého Sączu,
II.A. tzv. „Łososińský variant ” z Nowého Sączu cez Łososinu Dolnú do
Wytrzyszczky,
II.B. časť vedúca z Nowého Sączu cez Rożnów do Wytrzyszczky.

viac

Karpatská cyklotrasa má spolu s pridruženými cestami: Kráľovskou, Vínnou, Cezhraničnou, Multikultúrnou a Sądeckou, viac než 800 km, takže sa jedná o najdlhšiu sieť cyklotrás na Poľskej strane. Informačné tabule a dobre označené trasy vám umožnia doraziť do najkrásnejších zákutí Karpát. 

Dlhý popis:

Cykloturistika je dnes najpopulárnejšou formou aktívneho trávenia voľného času a dáva nám možnosť spoznať tie najatraktívnejšie turistické miesta v Karpatoch - regiónu s rozmanitou krajinou, bohatým historickým dedičstvom, kultúrou, tradíciami a folklórom. Jedinečná hodnota prírody a krajiny, rozmanitý terén, ktorému dodávajú kúzlo malebné údolia horských roklín divokých horských riek a ich prítokov, sa dokonale hodia pre pestovanie cykloturistiky. 

Karpatská cyklotrasa dlhšia než 800 km sa neuzatvára v administratívnych hraniciach obcí a okresov. Spája jedinečné turistické lákadlá Malopoľska, a vďaka presnému značeniu ciest a informačným tabuliam, sa môžete dostať do tých najkrásnejších častí Karpát.

 

K dispozícii sú profesionálne spracované mapy (7 kompletov), ktoré umožňujú plánovanie ciest po okolí podľa vlastného výberu. Nachádzajú sa v nich popisy lokálnych zaujímavostí a vyznačenie okolitých výšok terénu. K naplánovaniu trasy sú po ruke aj informačné tabule, rozmiestnené na hlavných bodoch trasy a to v počte až 60 kusov.  

Veľkým lákadlom môže byť návšteva regionálnych akcií a jarmokov – napr. „Sviatku detí hôr a „Karpatských besied“ v Nowom Sącze, „Návštevy u prarodičov”
v Sądeckom etnografickom parku, „Grybowského jesene” alebo „Lemkovských vatier”. Na všetkých týchto udalostiach a miestach určite narazíte na miestnu kuchyňu, hudbu a atmosféru beskydských lesov a údolí.  

Vedľa tradičných akcií, ako je plavba loďou po Dunajci, výpravy horskými úbočiami, návštevy pravoslávnych kostolíkov v Niských alebo Sądeckých Beskydách a návštevy miestnych kúpeľov ako sú Krynica-Zdrój, Wysowa, Szczawnica, Muszyna, Piwniczna-Zdrój, Żegiestów, tu nechýbajú ani rovnako atraktívne, ale menej známe oblasti. Sú to doteraz nevyužité územia. Človek tu žije naďalej v symbióze s prírodou, neobťažuje nás tu priemysel (napr. územie Popradského prírodného parku a časti Magurského národného parku).

Multikulturalita regiónu sa odráža ako v miestnom názvosloví, tak aj vo viditeľných stopách kultúry Lemkov, Židov, nemeckých a poľských osadníkov. Vyskytujú sa tu lemkovské (v iných častiach zeme sa nevyskytujúce) názvy ako sú: Kiczera, Żdzar, Magura, Zdynia, alebo názvy nemeckého pôvodu ako: Szymbark, Rychwałd. 

Len tu môžete naraziť na tak pekné horalské tradície, zvyky, doslova hmatateľný folklór a život horalov. Na stále funkčných salašoch môžete ochutnať oštiepok, bundz (tvarohový syr, pozn. preklad.), a napiť sa žinčice, krzakówky (druh vodky, pozn. preklad.) alebo slivovice.

V miestnych hostincoch a krčmách sa podávajú regionálne lemkovské, lašské alebo horalské pokrmy. Nikde v Európe nenájdete na tak malom priestore takú koncentráciu drevenej architektúry v podobe rímskokatolíckych a pravoslávnych kostolíkov. K doplneniu vymenovania objektov musíme pridať aj staré synagógy, tvrdze, hrady, drevené domy a zákopy Barských konfederantov.

 

Profesionálne spracované a turistom dostupné mapy s popísanými výškovými rozdielmi a miestnymi lákadlami umožňujú poznať doteraz neobjavené Karpaty.

Mapy a popisy trás je možné stiahnuť zo stránok www.sot.org.pl alebo sú k dispozícii v početných turistických informačných centrách.

Pozývame cyklistov na výlet po Karpatoch, ktorý vám prinesie mnoho zážitkov a nezabudnuteľných okamihov.


długość szlaku:
min wysokość:
max wysokość:

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie