zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Karpatské cestovanie po stopách najstarších dejín Karpát

Zdá sa, že znalosti o tom ako sa formovali geologické dejiny danej oblasti, sú veľmi teoretické a ťažko ich skontrolovať. Na každom kroku však prechádzame popri svedectvu veľmi starých geologických procesov potvrdzujúcich existujúce vedecké opisy.
Navrhujeme chodník možností založený na objavovaní najstarších dejín Karpát. Dobrodružstvo je zaujímavé už len preto, že štíty Karpát kedysi vyrastali z teplého oceánu nazývaného Tethys! Neuveriteľné? Nie je to však také ťažké skontrolovať!
viac

Navrhujeme ľahký chodník, na ktorom nájdeme body a stopy potvrdzujúce existenciu teplého mora na mieste dnešných Karpát. Je to chodník pre trpezlivých a pozorných, pretože toto dobrodružstvo je náročné.

 

Teplý oceán Tethys odkrýval – počas vysychania – čoraz väčší počet ostrovov. Keď sa dívame na Sądeckú kotlinu dnes, zdá sa, že takáto vízia je iba klapkou z filmu fantasy. Hlavne aj kvôli tomu, že niektoré z týchto dávnym ostrovov na teplom oceáne sú štítmi Karpát, ktoré boli v tamto čase mladé.

Počas výletu sa oplatí pamätať, že vápencové skaly z akých sú postavené Pieniny, majú morský pôvod a vek približne 200 miliónov rokov a pliocénsky les z okolia Szczawnice pripomínal skôr súčasné pôvodné lesy južného Japonska a juhozápadnej Číny ako karpatský prales a jeho dnešné zvyšky.

 

Čo a ako hľadáme? Pozornosť je potrebné obrátiť na objavy po záplavách alebo tie, ktoré vznikli následkom erózie a posunov na svahoch rieky priamo nad vodou. Drobné mušle majú od niekoľkých milimetrov do niekoľkých centimetrov, iné zachované organizmy sú najčastejšie veľmi malé a tvoria hustú masu. Objekty sú neobyčajne jemné a rozpadajú sa pri neopatrnom dotyku. V teréne je veľmi pomocná lupa a malá lopata, ako aj zariadenie na vykonávanie makro fotografií.

Amonity (pretože odtlačky a skameneliny týchto zvierat tu stretávame bez ťažkostí) to sú objekty s charakteristickým špirálovitým tvarom („slimáky“), ktorých priemer môže byť od niekoľkých centimetrov do pol metra.

 

UPOZORNENIE! Naše stretnutia a objavy na chodníku možností sa oplatí opísať, nakresliť v notese, a taktiež sfotografovať. Je samozrejmé, že nálezy sa nesmú vykopávať, odlupovať ani brať domov. Pre tých, ktorý doma chcú mať pekný odtlačok amonitu je tu dobrá správa: objekty tohto typu je možné veľmi ľahko kúpiť za nízku cenu na každom geologickom trhu a v mnohých obchodoch. Tieto objekty pochádzajú z aktívnych a opustených kameňolomov.

 

 

BIAŁA WODA

Začneme od Malých Pienin a rezervácie Biela Voda. Ľahko tu prídeme zo Szczawnice cez Jaworky žltým turistickým chodníkom, ktorý vedie práve cez rezerváciu Biela Voda. Poklady amonitov nájdeme v Bielej vode na dne potoka a pri skalných prahoch na ňom. Hľadať treba aj na skalných stenách.

 

JARABINA  (Jarabinský Prielom – tiesňavy)

Keď prídeme do slovenskej dediny Jarabina a kameňolomu, nájdeme tu skameneliny amonitov – tropických morských tvorov, ktoré sú blízkymi príbuznými dnešných hlavonožcov. Okrem amonitov môžeme stretnúť aj škrupiny belemnitov, mrežovcov a lastúrnikov.

 

SKALKY PRI UDOLE

V slovenskej obci Údol ležiacej pri ceste z Plavnice do Malého Lipníka nad Popradom, na mieste označenom na mapách ako Skalky pri Údole, nájdeme naozaj veľké a na jemno ružovo zafarbené amonity. Sú viditeľné na skalných stenách skupiny skál okolo dediny Údol.

 

TROPIKALNA PLAŻA W… NOWYM SĄCZU

Aby sme sa presvedčili, že stačia vedomosti a bystré oko počas nášho výletu v prírode, pohľadáme tropické pláže mora nad horskou riekou Kamienicou Nawojowskou v ... Nowym Sączy. Práve takýto objav bol opísaný v podobe vedeckej správy Nové stanovisko morských usadenín miocénu v Sądeckej kotline[1]. Vo vrstvách ílu odhaleného záplavovými vodami v Kamienici Nawojowskej boli spozorované obrovské nahromadenia mušlí a iných morských organizmov. Na niekoľkých miestach vytvárali také zoskupenia, že breh malej karpatskej rieky vyzeral ako pláž tropického ostrova. V nahromadených skamenelinách sa našli organizmy typické pre morskú faunu, ale aj kúsky zuhoľnateného (skameneného) dreva prehistorických druhov stromov. Takzvané skamenené drevo to je drevo, ktoré sa zmenilo na lignit, čiže obmenu hnedého uhlia.

Na základe podrobných prieskumov bolo na tejto starej pláži možné identifikovať veľké množstvo machoviek, lastúrničiek, otolitov, zelenej bridlice, ostnatokožcov dierkavcov. Zostava druhov nám umožní určiť epochu z akej pochádzajú ako miocén.

Do prehistorickej pláže sa dostaneme z mestského námestia idúc smerom cez most nad Kamienicou v regióne ulice Lwowskej. Ďalej je potrebné zísť na ľavý breh rieky a v regióne časti Gorzków pohľadať stopy tohto neobyčajného objavu.

Analogické osady na okrajoch Sądeckej kotliny objavil a opísal akýsi Uhlig v dedine Niskowa pri Nowom Sącza a to dosť dávno – v roku 1888. Objav z brehov Kamienice Nawojowskej nachádzajúci sa v oblasti mesta a centrálnej časti Sądeckej kotliny potvrdil, že toto územie bolo kedysi zakryté teplým morom so soľou a na jeho okrajoch a ostrovoch panovala tropická klíma. Vďaka povodňovým objavom, po 114 rokoch od objavu v Niskowej, bola opravená geologická mapa tejto časti Karpát.



[1] M. Gonera, M. Styczyński, „Przegląd Geologiczny”, vol.50, č. 8, 2002, s. 16


długość szlaku:
min wysokość:
max wysokość:

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie