zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Gréckokatolícky drevený Kostol sv. Michala Archanjela v Ruskom Potoku

Gréckokatolícky drevený Kostol sv. Michala Archanjela stojí v obci Ruský Potok a je národnou kultúrnou pamiatkou. Významnými časťami tejto stavby sú svätyňa, loď a predsieň, dve veže s dvoma krížmi, ikonostas z 18. stor. a vzácne liturgické knihy. viac

V severovýchodnej časti Bukovských vrchov je situovaná obec Ruský Potok, známa gréckokatolíckym kostolom sv. Michala Archanjela. Táto drevená stavba bola postavená na východnom svahu nad obcou v roku 1740. Od roku 2000 je prevedený na Pravoslávnu cirkev.

 

Kostol stojí na kamennom základe, konštrukcia je zrubová, veža a predsieň sú stĺpovej konštrukcie. Šindľovú strechu tvoria dve cibuľovité veže s dvoma krížmi. Dôležitou súčasťou chrámu je štvorradový ikonostas z 18. stor. Tvoria ho ikony sv. biskupa Mikuláša, Bohorodičky Hodigitrie, Krista, Poslednej večere, sv. Bazila Veľkého, sv. Gregora Naziánskeho či sv. archanjela Michala. Diakonské dvere nie sú osadené krídlom. Cárske dvojkrídlové dvere sú osadené šiestimi medailónmi. Cenným majetkom kostola sú liturgické knihy, pochádzajúce zo 17. stor.

 

Návštevníci chrámu majú možnosť pozrieť si aj zvonicu, ktorá stojí pri kostole od roku 1956. Má stĺpovú konštrukciu a nachádzajú sa v nej tri zvony. Kostol aj zvonicu obklopuje miestny cintorín.

 

Ruský Potok

Obec bola založená na valašskom práve, na území humenského panstva v 16. až 17. storočí. Obyvateľstvo sa živilo poľnohospodárstvom a prácou v lesoch.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!