zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Gréckokatolícky drevený Kostol sv. Michala Archanjela v Topoli

V obci Topoľa, v sninskom okrese, stojí od roku 1700 Gréckokatolícky drevený Kostol sv. Michala Archanjela. Vďaka zaujímavej architektúre, farebnému ikonostasu a bohatej výzdobe je v súčasnosti chránenou národnou kultúrnou pamiatkou. viac

Obec Topoľa láka návštevníkov a milovníkov histórie vďaka národnej kultúrnej pamiatke, ktorou je Gréckokatolícky drevený Kostol sv. Michala Archanjela. Postavený bol na strmom kopci v roku 1700.

 

Ide o trojdielnu barokovú zrubovú stavbu, ktorá je prikrytá šindľovou strechou s dvoma vežičkami a trojramenným krížom. Zaujímavosťou kostola je pestrofarebný štvorradový ikonostas z polovice 18. stor. Tvoria ho ikony sv. biskupa Mikuláša, Bohorodičky Hodigitrie, Krista Učiteľa, ikona sv. archanjela Michala a iné. Diakonské dvere nie sú osadené krídlami. Cárske dvere sú dvojkrídlové so šiestimi medailónmi evanjelistov a Zvestovania.   

Súčasťou areálu je aj samostatne stojaca drevená zvonica postavená v 20. stor. Je stĺpovej konštrukcie, so šindľovou strechou a jednoramenným krížom.

 

Topoľa

Obec Topoľa leží vo východnej časti Bukovských vrchov v doline Uličky a prvá písomná zmienka o nej pochádza z roku 1600. Jej zaujímavosťou sú aj ruiny murovaného kaštielika z 20. stor. a tiež pomník básnika A. V. Duchnoviča, národného buditeľa Rusínov a Ukrajincov. V blízkosti je situovaný najzachovalejší židovský cintorín v Poloninách.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie