zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Batizovské vodopády

Batizovské vodopády sídlia v malebnej Batizovskej doline, ktorou vedie najčastejšia zostupová cesta z najvyššieho vrchu Slovenska i celých Karpát – Gerlachovského štítu. viac

Výška:16 m

Šírka:2 m

Nadmorská výška:1870 mn.m.

Pôvod: ľadovcový

Lokalita: Batizovská dolina

Tok: Batizovský potok

Sezóna: celoročne

Prístup:

- nad vodopádom prechádza Tatranská magistrála 

Zaujímavosti:

K Batizovským vodopádom nevedie žiadna turistická vyznačená trasa;300 metrovvýchodne však vedie Tatranská magistrála, označená červenou farbou.

V suchšom období vodopád  z turistických značkovaných chodníkov nie je možné vidieť.  

Batizovská dolina je ohraničená masívom Končistej a masívom Gerlachovského štítu. V hornej časti je dolina rozdelená na dve časti hrebeňom, ktorý je zakončený skalnou vežou zvanou Kostolík. Záver doliny vytvára Batizovský štít. V dolnej časti je dolina zalesnená.

Batizovskou dolinou vedie najčastejšia zostupová cesta z Gerlachovského štítu (Batizovská próba).

Gerlachovský štít je najvyšším vrchom Tatier i celých Karpát. Pre svoju výšku, dostupnosť a krásnu horskú scenériu je jedným z najnavštevovanejších tatranských vrcholov. Výstup na Gerlach je povolený len s horským vodcom.

Výškové prvenstvo Gerlachovského štítu dokázali už barometrické merania jelšavského lesníka Ľudovíta Greinera. K prvým návštevníkom patrili poľovníci a botanici. V roku 1868 na Gerlach vystúpili aj rakúski dôstojníci pri kartografických prácach.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!