zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Vodná nádrž Starina

Punkt na szlaku: Karpatská vodná cesta

V roku 1988 zmizlo na mape okresu Snina 7 obcí. Nahradila ich vodná nádrž Starina, ktorá zásobuje pitnou vodou takmer celé východné Slovensko, znižuje povodňové prietoky pod vodným dielom a zabezpečuje minimálne prietoky na Ciroche pod nádržou. viac

Na území národného parku Poloniny leží vodná nádrž Starina. Zásobuje pitnou vodou takmer celé východné Slovensko a je najväčšou nádržou na pitnú vodu v strednej Európe. Okrem toho znižuje povodňové prietoky pod vodným dielom a zabezpečuje minimálne prietoky na Ciroche pod nádržou.

 

História

V roku 1980 začalo z dôvodu výstavby vodnej nádrže vysídľovanie rusínskych obcí Starina, Veľká Poľana, Zvala, Smolník, Dara, Ostružnica a Ruské. V roku 1988 sa na ich mieste už rozprestierala priehrada Starina.

 

Pozostatky obcí a historické pamiatky

Z bývalej obce Ostružnica sa zachoval cintorín padlých v prvej svetovej vojne a ruiny kostola z roku 1806.

Na obec Ruské ostala spomienka v podobe kaplnky či vojenského cintorína z prvej svetovej vojny. Z konca obce vedie zachovalá kamenná cesta, technická kultúrna pamiatka tzv. Porta Rusica.

Zo Smolníka sa zachoval aj cintorín padlých vojakov v prvej svetovej vojne.

 

Spomienkou na Veľkú Poľanu je jeden pôvodný domček a pomník – rotunda padlým vojakom v prvej svetovej vojne na vojenskom cintoríne. Okrem toho sa zachovali aj ruiny kostola z r. 1784. Pod obcou stojí prícestný kríž z roku 1885.

 

Cintorín padlých vojakov sa zachoval v bývalej obci Dara. Ešte stále v nej stojí aj murovaný pravoslávny kostolík z roku 1956.

 

Po obci Zvala ostal jeden rodinný dom. Na mieste pôvodného kostola z r. 1795 stojí kaplnka. Vo všetkých uvedených obciach sa zachoval obecný cintorín.

 

Obec Starina leží pod vodnou hladinou Starina.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie