zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Ján Still

Učiteľ Ján Still zasvätil svoj život tatranským končiarom: ako prvý pokoril vrchol Gerlachovského štítu a na Lomničák zavítal dokonca až 99-krát. Po milovaných skalách liezol dokonca i vo veku sedemdesiatjeden rokov! viac

Ján Still sa narodil v roku 1805 v Novej Lesnej do roľníckej rodiny spišských Nemcov. Vyššie vzdelanie získal samoštúdiom a v roku 1828 sa stal učiteľom v Kežmarku. Neskôr pôsobil na nemeckej katolíckej škole vo svojom rodisku. Pri oslavách jeho 50. ročného pedagogického pôsobenia mu rakúsky cisár František Jozef I. udelil Strieborný kríž za celoživotné zásluhy.

99 výstupov na Lomnický štít

K Stillovým záľubám patrili poľnohospodárske práce, chov včiel a hudba. Najviac ho však už od mala fascinovali Vysoké Tatry, a preto sa stal horským vodcom domácich aj zahraničných návštevníkov: okrem slovenčiny ovládal aj nemčinu a maďarčinu. Vysokotatranských návštevníkov vodieval najmä na Lomnický a Gerlachovský štít. Uvádza sa, že na Lomnický štít vystúpil spolu deväťdesiatdeväť krát.

Prvý, kto pokoril Gerlachovský štít

K jeho najväčším horolezeckých úspechom patrí prvovýstup na najvyšší tatranský končiar – Gerlachovský štít, ktorý uskutočnil v roku 1834. Práve tento historický výstup spravil z Jána Stilla tatranskú legendu. Legendárny je aj Stillov ďalší odvážny prvovýstup na Prostredný hrot, ktorý uskutočnil s lekárom Edmundom Viliamom Térym vo veku sedemdesiatjeden rokov.

Ján Still zomrel vo svojom rodisku v roku 1890 a spolu so svojou manželkou je pochovaný na čestnom mieste novolesnianskeho cintorína pri hlavnom kríži.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!