zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Hermanovské skaly - Prírodná rezervácia

Prírodnú rezerváciu Hermanovské skaly zdobí Obria noha v Údolí obrov. Chránená prírodná oblasť je domovom rozmanitých rastlinných i živočíšnych druhov a pozoruhodných prírodných útvarov. viac

Prírodná rezervácia Hermanovské skaly sa nachádza v severovýchodnej časti Slanských vrchov v katastri obce Hermanovce nad Topľou. Hermanovské skaly predstavujú najväčší skalný komplex Slanského pohoria tvorený andezitmi a ryolitmi, na ktorých sa vyvinulo rastlinné spoločenstvo.

PR zdobia skalné útvary nazývané Havrania a Sokolie skaly. Tie dosahujú výšku 80 metrov a dĺžku 150 metrov. Vznikli eróziou a zvetrávaním málo odolných hornín, čím umožnili odolnejším horninám vystúpiť na povrch. Práve vďaka týmto prírodným procesom môžu návštevníci Hermanovských skál sledovať pozoruhodné prírodné útvary.

Hermanovské skaly sa pýšia aj bohatou flórou. Výrazné zastúpenie tu majú porasty tarice skalnej, skalnice horskej karpatskej, telekie ozdobnej, sladiča obyčajného, chvostníka jedľovitého či kostravy dalmatskej. Značná časť severných svahov je porastená hrubou vrstvou machov a čučoriedkou obyčajnou. V štrbinách južných svahov sa najčastejšie vyskytuje breza previsnutá a jarabina vtáčia. Z lesného porastu prevláda buk lesný a tiež viaceré druhy dubov, ktoré vytvárajú zaujímavé tvary.

Chránené územie je domovom jašterice múrovej, krkavca čierneho, ako aj vzácneho sokola.

Údolie, v ktorom sa nachádza chránené územie Hermanovské skaly, sa nazýva Údolie obrov. PR je totiž charakteristická značným množstvom masívnych skál a balvanov, ktoré ležia rozsypané pozdĺž cesty údolím a vytvárajú tak nádhernú prírodnú scenériu. Zaujímavosťou Údolia obrov je tzv. Obria noha.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!