Oblasť Poloniny v okrese Snina bola za národný park vyhlásená v roku 1997. V roku 1993 bolo územie Polonín zapísané ako Medzinárodná biosférická rezervácia, ktorá predstavuje jedinú trilaterálnu biosférickú rezerváciu na svete. Poloniny dosahujú vo svojom najvyššom bode až 1221 m n.m. Ide zároveň o tzv. trojhranicu Slovenska s Poľskom a Ukrajinou.
Bukové a jedľovo-bukové lesy zaberajú až 80 % výmery parku. Slovenskou raritou je predovšetkým najväčšia koncentrácia pralesov. Na ochranu týchto unikátov bolo vyhlásených 6 národných prírodných rezervácií (Stužica, Jarabá skala, Rožok, Pľaša, Havešová, Stinská). Prírodný skvost ocenila aj komisia UNESCO, ktorá pralesy zapísala do zoznamu Svetového kultúrneho a prírodného dedičstva.
Rozmanitosť sa podpísala aj na rastlinstve v Poloninách: nájsť tu možno viac ako 1207 druhov húb, 210 lišajníkov, 342 machorastov a 1010 vyšších rastlín.
Národný park Poloniny je lákadlom aj vďaka nádherným vysokohorským lúkam – poloninám. Za najkrajšie sú považované poloniny v okolí Jarabej skaly a Kamennej lúky.
O rozmanitosti fauny svedčí 3500 druhov bezstavovcov a 293 druhov stavovcov nájdených v Poloninách. Na území národného parku trvalo žijú všetky naše mäsožravce a raritou pre návštevníkov je stretnutie zubra a výnimočne aj losa. Národnému parku bol v roku 1999 udelený Diplom Rady Európy.
Národný park Poloniny má tiež výrazný hospodársky význam, keďže práve na jeho území sa nachádza vodná nádrž Starina slúžiaca ako zásobáreň pitnej vody.