zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Wysowa Zdrój

Wysowa – kúpele v Nízkych Beskydách, ležia v doline rieky Ropa, na hranici so Slovenskom. Pokladom Wysowej je skoro dvadsať prírodných minerálnych liečivých prameňov s mimoriadnymi vlastnosťami, z ktorých časť je verejne dostupná v Kúpeľnom parku. viac

Kúpele Wysowa-Zdrój ležia v doline rieky Ropa vo výške 550 m n.m. v horskej zóne s vhodnými bioklimatickými podmienkami. Obklopujú ich lesy (poľ. Hańczowskie Góry Rusztowe), ktoré sú súčasťou Nízkych Beskýd. Vrchné časti pohoria pokrývajú staré jedľovo-bukové lesy. V okolí sú zaujímavé možnosti na vychádzky a značené turistické trasy. Kvôli kvalitnej mikroklíme Wysowú volajú aj „Galícijske Merano”.

Voda rôzneho chemického zloženia sa využíva z 18-tich prameňov. Prevažujú hydrouhličitanovo-chloridovo-sodné kyselky a zlúčeniny železa, jódu, brómu, oxid síry so stopovými prvkami, t.j. lítiom, cínom, kobaltom a meďou. Obsah oxidu uhličitého je pomerne vysoký (1,22 až 3,03 g/dm3), obsah pevných látok – od 1,5 do 24,9 g/dm3. Vo Wysowej sa vyskytujú aj hydrouhličitanovo-sodno-vápenaté kyselky. V roku 1963 vyhlásilo ministerstvo zdravotníctva a sociálnej starostlivosti minerálne vody vo Wysowej za liečivé minerálne vody. Na povrch sa dostávajú ako prírodné pramene alebo pomocou vrtov. K najznámejším prameňom v kúpeľoch patria: „Henryk”, „Franciszek”, „Aleksandra”, „Józef I”, „Słone”, „Józef II”, „Bronisław”, „W-24”.

Fľašovaná voda z vrtu „W-24” sa nazýva "Wysowianka" a okrem iného osviežuje, hasí smäd, zlepšuje trávenie a zvyšuje apetít. "Wysowianka" reguluje metabolizmus, udržiava správny tlak, liečivo pôsobí pri žalúdkových vredoch a dvanástniku, ale aj pri takých poruchách metabolizmu ako dna a cukrovka. Prirodzeným spôsobom doplňuje minerály v organizme.

Medzi ponúkané prírodno-liečivé procedúry patria: pitná kúra liečivými vodami, minerálny kúpeľ, rašelinové zábaly, inhalácie, suchá a vodná masáž a švédske streky.

V roku 2006 tu bola na pitie minerálnych vôd vybudovaná takzvaná „pijáreň“, ktorá nahradila predošlú, zničenú požiarom v roku 1963. V pijárni sú vody z prameňov: Henryk, Franciszek, Anna, Józef II, Słone. Na území kúpeľného parku sú aj pramene Józef I, Bronisław, Aleksandra.

V sanatóriách vo Wysowej sa liečia choroby tráviaceho systému, dýchacích ciest, močových ciest, kostného a kĺbového aparátu, svalov a spojivového tkaniva, chronické ochorenie obličiek, cukrovka, lokálna obezita, obezita, iné poruchy trávenia, následky hyperalimentácie a diabetická nefropatia.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie