zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Muszyna

Muszyna je podhorské kúpeľné mesto ležiace v Sądeckých Beskydách, medzi pohoriami poľsko-slovenského pohraničia, v doline rieky Poprad, medzi potokmi Szczawnik a Muszynka. viac

Muszyna je podhorské kúpeľné mesto ležiace v Sądeckých Beskydách, v doline Popradu a jeho prítokov - potokov Szczawnik a Muszynka. Kúpele sa nachádzajú vo výške 450 – 520 m n.m., majú veľmi dobré bioklimatické podmienky, vyplývajúce z polohy medzi horskými masívmi s hustým lesným porastom Popradského prírodného parku.

Začiatky kúpeľov siahajú do dvadsiatych rokov 20. storočia, keď sa začali práce na vyhľadávaní a analyzovaní minerálnych vôd. Prvé vrty sa vykonali v roku 1922 ("Wanda") a v roku 1923 ("Antoni"). V roku 1929 získala Muszyna štatút kúpeľov a v roku 1930 tu boli vybudované drevené minerálne kúpele využívajúce vodu z vrtov „Antoni” a „Wanda”. V medzivojnovom období bola v gmine Muszyna vyčlenená kúpeľná časť Złockie, avšak malá vzdialenosť známych kúpeľov Krynica-Zdrój spôsobila, že sa Muszyna napriek krásnemu prostrediu nestala populárna. Vojnové udalosti v rokoch 1939-1945 úplne zničili kúpeľnú infraštruktúru.

Klimatické podmienky a bohatstvo minerálnych vôd týchto kúpeľov bolo riadne ocenené až v roku 1958, keď bol vytvorený banský priestor „Muszyna”, ktorý zahŕňal obce: Muszyna, Wapienne, Jastrzębik, Złockie, Szczawnik a Powroźnik. V obci Złockie a Jastrzębik, v doline Złockého Potoka sa vyskytuje veľa miera exhalácie oxidu uhličitého (CO2), s najznámejšou mofetou Prof. Henryka Świdzińského. Množstvo uvoľňujúceho sa plynu predstavuje cca 15000 m3/deň, CO2 s prvkami dusíka a metánu.

Bohatstvom kúpeľov je klíma a početné minerálne pramene (síranovo-hydrouhličitanové, vápenato-horečnaté kyselky, železité, s obsahom lítia a selénu). Veľkou atrakciou kúpeľov sú verejne prístupné minerálne pramene: „Antoni”, „Milusia”, „Cechini” a miesta, kde je možné vodu nabrať: „Anna”, „Grunwald” a „Józef”.

V súčasnosti je Muszyna jedným z uznávaných kúpeľných miest a sanatóriá v nej sa zaoberajú kúpeľnou liečbou a rehabilitáciami nasledujúcich ochorení:

poruchy pohybového aparátu (poškodené kosti a stavce, reumatoidné zápaly kĺbov, degeneratívne ochorenia chrbtice);ochorenia dýchacích ciest (prieduškový katar, rozdutie pľúc, astma, pooperačné stavy);choroby tráviaceho systému (žalúdočné vredy, dvanástnikové vredy, choroby hltana);laryngologické ochorenia (zápal hrdla, dutín);neurologické ochorenia (stavy po otrase mozgu);poruchy metabolizmu (obezita, cukrovka);gynekologické ochorenia a psychosomatické poruchy.

Prírodné hodnoty Muszyny a jej okolia lákajú kratšími alebo dlhšími potulkami: pešo, na bicykli, na koni. Muszyna a jej okolie je dokonalým miestom na celoročnú turistiku, vrátane klasického a zjazdového lyžovania.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie