zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Bielovodská dolina - Národná prírodná rezervácia

Národná prírodná rezervácia Bielovodská dolina je považovaná za najdlhšiu ľadovcovú dolinu na Slovensku. Nachádza sa vo Vysokých Tatrách a turistom ponúka najrozmanitejšie prírodné úkazy: lúky, polia, skaly, plesá či vodopády. Turistika snov! viac

Vysoké Tatry sa môžu pochváliť nielen majestátnymi horami, ale aj krásnymi dolinami. Národná prírodná rezervácia Bielovodská dolina je jednou z najkrajších tatranských dolín: široké zelené lúky, zalesnené svahy, plesá i vodopády.

 

Územie lemované rázsochou Javorinskej Širokej, štátnej hranice a hlavným hrebeňom Vysokých Tatier vytvára čarokrásny obraz prírodnej krásy Slovenska. Východná Vysoká, Zadný Gerlach, Gánok, Vysoká a Rysy – to sú štíty, ktoré predstavujú pozadie doliny a ideálny horolezecký výstup.

 

K atraktivitám doliny patrí aj posledné horolezecké táborisko pri Poľane pod Vysokou. Nároční turisti sa potešia dlhému výstupu z Lysej Poľany cez Prielom a Veľkú Studenú dolinu až do Tatranskej Lomnice. Tým nenáročným postačí exkluzívny výhľad na bočné doliny (Svišťová, Kačacia a Česká), vodopády (Český a Hviezdoslavov vodopád) či priezračné plesá (Zmrznuté a Litvorove pleso). Práve Zamrznuté pleso vetví záver doliny na dva turistické smery. Cez sedlo Prielom do Veľkej Studenej doliny alebo do sedla Poľský hrebeň, odkiaľ vedie chodník až do Velickej doliny. Vysoké Tatry sú plné turistických možností a prírodných krás. Návštevníci by však nemali zabúdať, že sezónny uzáver Bielovodskej doliny platí od 01. 11. do 15. 06.

 

Zaujímavosťou Bielovodskej doliny je jej rozvetvenie na niekoľko ďalších dolín: Rovienkovú, Svišťovú, Litvorovú, Kačaciu, Žabiu bielovodskú či Ťažkú dolinu. Tie v sebe ukrývajú viaceré plesá – Hrubé, Zamrznuté, Vyšné a Nižné Žabie, Bielovodské či nádherné horské vodopády.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie