zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Kôprová dolina - Národná prírodná rezervácia

Národná prírodná rezervácia Kôprová dolina je zalesnené územie na južnej strane Vysokých Tatier. Jej severným susedom je hlavný hrebeň Tatier, na východe sa týči mohutná rázsocha Kriváňa. Turistov poteší aj najväčším plesom tatranskej prírody. viac

Dôvodom vysokej návštevnosti Vysokých Tatier sú okrem malebných štítov, studených jaskýň či šumiacich vodopádov aj prekrásne doliny, pripomínajúce nebo na zemi. Lúky, svahy, lesy, pohoria. Tatranské plesá a vodopády. Toto všetko ponúka aj národná prírodná rezervácia Kôprová dolina.

 

V minulosti slúžila dolina ako zdroj prírodného bohatstva, dnes je zdrojom turistických zážitkov a okamihov. Kôprová dolina dlhá12 kmleží na rozhraní Západných a Vysokých Tatier. Turistický chodník, ktorý ňou prechádza, odhalí návštevníkom skutočné prírodne bohatstvo: lúky a lesy v okolí Kôprovského potoka, plesá, vodopády.

 

V bočnej doline Nefcerka sa nachádza najdlhší vodopád Vysokých Tatier Kmeťov vodopád. Jeho dĺžka je 80 km. Turistická trasa vedie aj cez Hlinskú dolinu do Vyšného Kôprovského sedla a až do Mengusovskej doliny. Zo sedla pokračuje červená značka na výrazný výhľadový vrchol Kôprovský štít. Práve ten dotvára veľkolepý obraz doliny.  Pozornosť si zaslúži aj Temnosmrečinské pleso, ktoré sa nachádza v bočnej rovnomennej doline. Rozlohou 12,01 a hĺbkou vyše 37 m sa považuje za tretie najväčšie pleso slovenskej strany Tatier. Zadnú časť Kôprovej doliny tvorí aj Kobylia dolina.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!