zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Mengusovská dolina - Národná prírodná rezervácia

Hlavný hrebeň Vysokých Tatier, rázsocha Končistej a hrebeň Bášt – prírodné úkazy, ktoré ohraničuje národnú prírodnú rezerváciu Mengusovská dolina. Tá je s dĺžkou 8 km považovaná za najkrajšiu a najväčšiu dolinu Vysokých Tatier. viac

Národná prírodná rezervácia Mengusovská dolina, ktorou preteká riečka Poprad, ponúka hneď niekoľko turistických možností. V hornej časti to sú Hlincová kotlina a kotlina Žabích plies. Zlomisková dolina, nachádzajúca sa v strede, je známa Popradským plesom. Nad ním sa hrdo týči vrch Ostrava.

 

Medzi najnavštevovanejšie lokality doliny patria práve plesá. Najväčšie a najhlbšie pleso slovenských Vysokých Tatier Veľké Hincovo pleso sa nachádza pod Kôprovským štítom v závere doliny. Známe sú aj ďalšie tri plesá v Kotline Žabích plies: Veľké Žabie, Malé Žabie a Vyšné Žabie pleso.

 

Prvým majiteľom Mengusovskej doliny bol gróf Botyz. V roku 1824 mu ju daroval kráľ Belo IV. Od roku 1928 je Mengusovská dolina vlastníctvom štátu. Jej najväčší turistický rozmach sa začal v druhej polovici 19. storočia. Dôvodom bolo vybudovanie chodníkov k Popradskému a Štrbskému plesu, neskôr aj k Hincovým plesám, Žabím plesám, na Ostrvu a Rysy.

 

Súčasťou Mengusovskej doliny nie je len prírodné dedičstvo. V blízkosti Popradského plesa leží symbolický cintorín, ktorý je spomienkou na obete Vysokých Tatier. S nápadom uctiť si mŕtvych prišiel v roku 1936 akademický maliar Otakar Štáfl. Od roku 1940 je cintorín prístupný verejnosti. Charakterizuje ho motto: „Mŕtvym na pamiatku, živým na výstrahu".

 

Krásy Mengusovskej doliny je možné pozorovať z turistických chodníkov. Zo Štrbského plesa na Popradské je to červená značka. Modrý chodník vedie z Troch Studničiek Kôprovou dolinou cez Vyšné Kôprovské sedlo.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!