zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Tichá dolina - Národná prírodná rezervácia

Najvýchodnejšie položená dolina Západných Tatier ponúka milovníkom slovenských veľhôr možnosť uzrieť neopakovateľnú faunu ukrývajúcu sa v Tomanovskej doline. Na jej území bol dokonca nájdený aj odtlačok stopy dinosaura. viac

Národná prírodná rezervácia Tichá dolina sa môže pýšiť hneď niekoľkými prvenstvami: je to jedna z najvýchodnejšie položených dolín Západných Tatier a patrí jej prvenstvo aj vzhľadom na jej 17 kilometrovú dĺžku. Tichú dolinu obklopujú končiare Liptovských Tatier a Liptovské Kopy.

 

Názov doliny vyznieva často paradoxne, pretože do povedomia verejnosti sa Tichá dolina dostala predovšetkým v súvislosti s veternou kalamitou v roku 2004. Lesy na tomto území sú však zničené aj lavínami, kôrovcami či dokonca ohňom.

 

Samotná Tichá dolina sa skladá z viacerých bočných dolín. Najvýznamnejšou je Tomanovská dolina, ktorú zdobí vodopád. Koniec Tichej doliny ponúka na obdiv Červené vrchy  rozprestierajúce sa v Tomanovského sedle. O krásu Červených vrchov sa starajú predovšetkým útvary vysokohorského krasu, ako napr. Ľadová priepasť, vrch Kresanica či dokonca najvyššie položená jaskyňa na Slovensku – Zadný úplaz.

 

Východiskom túr do Tichej doliny je turistická osada Podbanské (940 m n. m.), ležiaca na pravom brehu rieky Belá. Dolinou vedie značkovaná lesná cesta. Návštevníci v doline sa určite nestratia: z Tichej doliny vedie precízne označený turistický chodník, ktorý ulahodí aj tomu najnáročnejšiemu turistovi. Ďalšia značka na turistickej trase zavedie návštevníkov na Kasprový vrch, do Hladkého sedla či do Ľaliového sedla.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!