zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Čergov

Čergov ponúka okrem známych lyžiarskych stredísk aj rozmanité prírodné rezervácie s náučnými chodníkmi. Zmiešané lesy obývajú najrôznejšie druhy vtáctva a sídlia v nich nielen pramene vodných tokov, ale aj minerálnych vôd a kyseliek. viac

Pohorie Čergov s rozmermi 29×17 kilometrov sídli na flyšovom podklade. Na východe hraničí s Ondavskou vrchovinou, na juhu s Košickou kotlinou a Šarišskou vrchovinou, na západe s Levočskými vrchmi, na severe s Pieninami a Poľskom. Najvyšším vrcholom je Minčol s nadmorskou výškou1 157 mn. m. K známym čergovským lyžiarskym strediskám patrí Veľká Javorina (1 098 mn. m.) a Solisko (1 056 mn. m.).

Pohorie je budované pieskovcami a ílovitými bridlicami. Z chrbta  odlesneného hlavného hrebeňa vybiehajú na všetky strany odlesnené rázsochy, ktoré slúžia ako rozsiahle poľany. V juhozápadnej časti pohoria sa nachádza úsek bradlového pásma, tvorený zoskupením viacerých skaliek – bradiel a bradielok.

120 dní pod snehom

Podnebím patrí Čergov k chladným oblastiam. Priemerné denné teploty v zimných mesiacoch predstavujú -3 až-6°C, počet zimných dní sa pohybuje od 120 až do 160. Letných dní s teplotami 14 –16°Cje v oblasti 10 až 30 ročne.

Viac ako 80% územia pokrývajú zmiešané lesy s prevahou listnatých stromov: buky, javory, hraby, duby i brezy. Z ihličnanov sa tu vyskytujú prevažne smreky. Miestu faunu reprezentujú rozmanité vtáčie druhy.

Veľká časť oblasti patrí do úmoria Baltského mora. Vody Čergova zbiera rieka Poprad, ktorá sa vlieva do Dunajca. Vo výchovných častiach pohoria pramení rieka Topľa. V obci Cigeľka vyviera okrem slanej minerálnej vody aj niekoľko prameňov kyselky.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!