zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Jaskyňa Studená diera

Punkt na szlaku: Pod podšívkou Karpát

Pred nami je prvá beskydská jaskyňa – Studená diera (Zimna dziura) nazývaná aj Ľadovou jaskyňou. Je tam až taká zima? viac

Dĺžka chodieb: 25 m

Denivelácia: 5 m

Výška otvoru m n. m.: 655 m

Poloha: Ostrovné Beskydy, Szczebel

 

Do jaskyne vedie čierny turistický chodník z Lubnia. Na návštevu posledných, tesných častí jaskyne je potrebné svetlo.

 

Táto jaskyňa nie je – tak ako to bolo skôr opisované – krasovou, ale zosuvovou jaskyňou, ktorá vznikla v magurských pieskovcoch. Vstup, čiže vodorovný otvor s trojuholníkovým tvarom a šírkou približne 3 m, je potrebné hľadať priamo pri chodníku. Zo skalného okraja sa schádza na dno hlavnej komory s dĺžkou 7 m, šírkou 2 m a výškou takmer 4 m. Oproti, trochu na ľavej strane, je úzky prechod do 5 metrovej chodby. V jaskyni vládne teplota nižšia o niekoľko alebo niekoľko násť stupňov ako je teplota vonku. Boli aj také roky, počas ktorých sa ľad v jaskyni udržiaval až do kalendárneho leta. Napr. v júni v roku 1931 bolo v jaskyni nájdené výrazné množstvo ľadu. Nízka teplota v jaskyni je spôsobená jej tvarom. Chýbajúci prievan a tvar jaskyne (klesajúci od vstupu smerom ku koncu jaskyne) sú vhodné pre udržiavanie sa studeného vzduchu. Výmena vzduchu s okolím sa vyskytuje vtedy (vo väčšej miere), ak je vonku chladnejšie ako v jaskyni. Studený vzduch vtedy klesá do jaskyne a ochladzuje ju.

O tom, že Studenú dieru poznali miestni obyvatelia už dávno, prináša najlepšie svedectvo legenda o dievčine, ktorá v jej blízkosti pásla kravy. Dievčina si všimla, že sa od stáda veľmi často oddeľoval býk a kamsi mizol. Podľa otcovej rady sa rozhodla, že mu na chvost priviaže nitku. Dievčina idúc po jej stopách trafila do jaskyne, v ktorej svoje zviera našla ako líže soľ z veľkého koryta. Vedľa stálo druhé koryto plné zlata. Obyvatelia jaskyne dovolili dievčine vziať toľko zlata, koľko unesie – ale iba raz a potom má odísť a nepozrieť sa za seba. Dievčina príkaz neposlúchla a keď z jaskyne odchádzala, pozrela sa za seba. Zlato zmizlo a býk sa už nikdy nevrátil.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie