zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Zbojnícka pomsta

Podľa tradície sa na jednej z gorczańských polian zvanej Limierze odohrala ukrutná tragédia, za ktorú boli zodpovední zbojníci. V kotle so žinčicou uvarili baču, ktorý sa odvážil vzoprieť sa im a zabil ich kumpána. V ľudových rozprávaniach sa táto udalosť spája s mnohými inými miestami v Karpatoch. viac

Ani nie tak dávno boli Gorce pastierskym krajom. Pásli sa tu ovce a dobytok, na poľanách a holiach stály salaše a pastierske šopy. Podľa tradície je jedna z gorczanských polian – Limierze – miestom, kde sa odohrala strašná tragédia.

Poľana Limierze leží na južnej strane vrchu Kopieniec (1080 m n.m.), nachádzajúceho sa na chrbte smerujúcom na sever od Turbacza. Jeho východné svahy schádzajú do doliny potoka Roztoky, západné svahy k potoku Turbacz. V horných častiach Kopienca rastie starý les s prekrásnymi stáročnými bukmi. Povráva sa, že skúsený okoloidúci na nich nájde šípky vyrezané pred mnohými rokmi do kôry, a tie ukazujú cestu ku zbojníckemu pokladu ukrytému pod vrcholom.

Názov poľany – Limierze – sa spája s tunajším vypaľovaním drevného uhlia pre potreby sklárskych hút pod Gorcami. Limierz (vysl. „limiež”) sa nazývala kopa uložená z dreva a pokrytá mačinou, v ktorej sa uskutočňoval proces vypaľovania.

Na tejto poľane už mnoho rokov hospodáril poctivý a pracovitý bača. Bohaté pasienky obhospodarované skúseným bačom mohli prinášať veľký zisk, ale zbojníci pravidelne navštevovali salaš a brali syr, žinčicu a nezriedka i mäso. Je pravdou, že salaš ani neprepadávali ani nepustošili, ale kto by sa odvážil odmietnuť zbojnícku „prosbu”? Nakoniec došla bačovi trpezlivosť. Raz, tak ako inokedy, vybrali sa zbojníci na poľanu pre jedlo. Skrytí na kraji poľany poslali na salaš malého chlapca, ktorý ich sprevádzal. Bača si všimol, že je chlapec sám a zabil ho. Telo ukryl za salašom kopou konárov. Keď sa chlapec dlho nevracal, prišli zbojníci na poľanu opýtať sa naň hospodára. Bača naskutku prisahal, že nikoho takého na poľane nevidel, ale podozrievaví „hostia” prehľadali salaš i celé okolie. Našli stopy krvi a podľa nich aj telo zabitého chlapca. Nepomohli ani prosby nešťastníka ani vysvetľovanie, že zabil, pretože ho zbojníci načisto zruinovali a nesmel ani vyrovnanie žiadať. Nakázali bačovi naplniť kotol žinčicou a baču doň hodili a uvarili.

Keď sa po dokončení pomsty družina vracala z poľany, stretla valachov, ktorí išli s ovcami na večerné dojenie. Smiali sa a kázali valachom poponáhľať sa na večeru, pretože baran uvarený v žinčici je už hotový. A baranina uvarená v žinčici bola pochúťkou rovnako pre zbojníkov, ako aj pre valachov.

Príbeh o bačovi uvarenom v žinčici je pomerne známy motív. Spája sa aj s poľanou Solteż, ktorá susedí s poľanou Limierze na východnej strane, s Kamenickou Javorinou (poľ. Jaworzyna Kamienicka), Wolicou v Gorciach alebo s hoľou Hala Czarnego na severných svahoch Babej hory. Uvedený motív poznajú aj vo Východných Karpatoch.

Zbojníci považovali hole a poľany za svoje útočisko. Tu si zaobstarávali stravu, ukrývali sa pred prenasledovaním, liečili zranenia. Pastieri sa spravidla radi kontaktovali so známymi zbojníckymi družinami. Dôvodom boli rodinné a susedské väzby, pomoc zbojníkov pri častých konfliktoch s inými salašmi a ochrana pred cudzími zbojníckymi družinami. Návšteva zbojníkov na spriatelenej holi bola zvyčajne príležitosťou na hostinu (zvykové právo rešpektovalo straty v stáde spôsobené zbojníkmi) a zábavu. Prepady salašov boli vo väčšine prípadov dielom cudzích družín, ktoré prišli z ďaleka, pretože zbojníci chceli byť so známymi pastiermi z rôznych dôvodov zadobre.

Nezriedka boli bača i valasi, prípadne iba niektorí z nich, členmi zbojníckej družiny. Stávali sa aj prípady, že pasenie oviec bolo len zásterkou pre ozajstné živobytie a bača bol v skutočnosti zbojnícky kapitán.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie
Kapliczka przed Polaną Limierze