zobraziť na mape vyhľadávací filter celá obrazovka > <
rozšírte mapu >

Gréckokatolícky drevený Kostol sv. Michala Archanjela v Uličskom Krivom

Gréckokatolícky drevený Kostol sv. Michala Archanjela v Uličskom Krivom sa radí medzi národné kultúrne pamiatky. Postavený bol v roku 1718 z dreva a jeho súčasťou sú dve veže s dvoma krížmi. Jeho súčasťou je ikonostas z 18. stor. viac

V obci Uličské Krivé stojí Gréckokatolícky drevený Kostol sv. Michala Archanjela pochádzajúci z roku 1718. Dôsledkom ošindľovania pôsobí na prvý dojem jednoliato, ale v skutočnosti ide o trojdielnu, trojpriestorovú stavbu s dvomi vežami a dvoma krížmi. Vo veži visia tri zvony, jeden pochádza z roku 1811. Chrám bol postavený z dreva a stojí na kamennom základe. Súčasťou interiéru je zdobený päťradový ikonostas z 18. stor., ktorý tvoria ikony sv. biskupa Mikuláša, Bohorodičky Hodigitrie, Krista Učiteľa či ikona Krista-Pantokrata zo 16. stor. Kostol má dvojkrídlové cárske dvere a diakonské dvere sú bez osadených krídel. Zaujímavosťou chrámu sú aj maľované ostenia s ikonami sv. Bazila Veľkého a sv. Jána Zlatoustého. Ikonostas prešiel v roku 1988 reštauráciou a znovu osadený bol v roku 1991. Samotný kostol bol počas 2. sv. vojny značne poškodený. Dnes je kostol národnou kultúrnou pamiatkou a pravidelne sa v ňom konajú bohoslužby.

 

Uličské Krivé

Prvá písomná zmienka o vzniku obce pod názvom Kriwa je z roku 1478. Legenda hovorí, že v chotári obce Ulič pásol pastier svine. Na mieste, kde si postavil kolibu, vznikla neskôr obec a keďže kríval na jednu nohu, dostala pomenovanie Uličské Krivé. Počas 2. sv. vojny obec okupovali vojaci a zahynulo v nej veľa obyvateľov. V obci sa narodilo a žilo veľa významných osobností, spomeňme Andreja Ivanoviča Ripaja – zakladateľa svetskej národnej žurnalistiky zakarpatských Ukrajincov.

Komentáre
Musíte byť prihlásený. Ak ešte nemáte vytvorený účet, zaregistrujte sa!
Fotografie